Most v Poniklé, který unikl zkáze, se příští týden otevře. Co s ním bude dál?

6.8.2021
Fefík

Staveniště si do konce tohoto týdne převezme Krajská správa silnic Libereckého kraje a upraví most tak, aby byl opět průjezdný. Řidičům odpadnou dlouhé objízdné trasy.

„Dohoda se stavební firmou je pro nás prioritou, neméně důležité je také odstranění uzavírky. Rád bych se řidičům za dopravní komplikace, se kterými se museli vypořádat v minulých týdnech, omluvil,“uvedl hejtman Martin Půta.

Firma Raeder & Falge předá staveniště v takové podobě, v jaké se nachází. Měla most v Poniklé zbourat a postavit nový. Kraj se rozhodl rekonstrukci odložit a původně naplánované bourání mostu zastavit. Rozhodl se podat návrh na jeho zařazení na seznam kulturních památek. Zjistilo se však, že návrh je u Národního památkového ústavu už dva roky podaný. Stavbu proto kraj zastavil, odstoupil od smlouvy se stavební firmou a nyní se zabývá způsobem, jak se s ní finančně vyrovnat.

Rána pro Liberec. Prudký růst cen stavebních materiálů zdraží rekonstrukci bazénu

„Je to skutečnost, o níž nebyl Liberecký kraj při zahájení zpracování projektové dokumentace informován. Pokud by kraj informací o návrhu  na prohlášení mostu kulturní památkou disponoval, jako majitel by neuvažoval o demolici, ale jednoznačně o rekonstrukci. Je důležité, že přes všechno, co se kolem mostu odehrálo, se jej podařilo zachránit,“ uzavřel hejtman Půta..

Rekonstrukce mostu je ale nutná, kraj už hledá projektanta. Zatím se počítá se zachováním nákladní dopravy, byť asi s menší tonáží.

Zdroj: Liberecký krajNepřehlédněte