• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Motokrosové MS se opět vrací do Lokte, Poláka s Terešákem doplní další Češi

  16.7.2022
  Roman Kořinek

  Jubilejní pětadvacátý závod mistrovství světa v motokrosu se dnes a zítra uskuteční v Lokti na Sokolovsku. Do areálu Loketských serpentin tak letos zavítá světový šampionát již podruhé, v květnu se zde sešla elita sajdkárkrosu.

  „Po sajdkárách se musel profil tratě vrátit zpět do podoby pro motokros, především co se skoků týče. Myslím si, že divácká návštěvnost bude velká, má být hezké počasí a více než měsíc se v Evropě MXGP nejelo,“ uvedl ředitel závodu Zdeněk Dvořák a poukázal na fakt, že poslední závod motokrosového MS se uskutečnil v Indonésii.

  V Lokti se MS koná od roku 1995. V prosinci 2020 Autoklub České republiky podepsal s promotérem seriálu smlouvu na pět let a hvězdní motokrosaři by tak na západ Čech měli zavítat i v dalších třech letech.

  Jako lídr královské kategorie MXGP do Česka přijede Slovinec Tim Gajser, který má v čele průběžného pořadí luxusní náskok 125 bodů na druhého Jorgeho Prada ze Španělska. V kategorii MX2 je zatím první Francouz Tom Vialle, ten má naopak k dobru jen o čtyři body na Jaga Geertse z Belgie.

  V domácím prostředí se podle očekávání představí výrazně více českých motokrosařů. Stabilně v MS startují pouze Petr Polák a Jakub Terešák v MX2, tentokrát by je měli doplnit Martin Krč, Dušan Drdaj (oba MXGP) a Petr Rathouský, Jan Wagenknecht a Adam Dušek (všichni MX2).

  Nejvyšší ambice má Polák, jenž je průběžně dvacátý. „Letos jsem přestoupil do týmu JM Honda Racing a prozatím vše funguje, jak má. Loketské serpentiny znám velice dobře, vždyť jsme na takových tratích vyrůstali. Momentálně se cítím dobře, takže se budu snažit podat zde co nejlepší výkon, atakovat hranici TOP10 by bylo skvělé,“ řekl Polák, jenž zatím nasbíral 76 bodů.

  V Lokti se tradičně uskuteční i další vložené závody. O umístění na stupních vítězů bude v jednorázovém evropském klání dvoutaktních motocyklů bojovat Petr Bartoš, pojedou se i seriály kategorií do 65 a 85 ccm. V Česku vyvrcholí i juniorský E-motokros série pro jezdce do osmi let.

  Průběžné pořadí MS (po 12 z 20 závodů):

  MXGP: 1. Gajser (Slovin./Honda) 535, 2. Prado (Šp./GasGas) 410, 3. Seewer (Švýc./Yamaha) 405.

  MX2: 1. Vialle (Fr./KTM) 502, 2. Geerts (Belg./Yamaha) 498, 3. Längenfelder (Něm./GasGas) 395, …20. Polák (ČR/Honda) 76, 22. Terešák (ČR/KTM) 51.

  Zdroj: čtk  Nepřehlédněte