Mrazy jsou pro bezdomovce nebezpečné, mnohdy osudné. Český Krumlov pomáhá, jak jen může

8.2.2021
Redakce

„Teplá židle funguje, kapacita je naplněná, poptávka nepřevyšuje nabídku. Odbor sociálních věcí a zdravotnictví je s klienty stále v kontaktu. Všichni jsou informováni, kam se můžou obracet. Odbor dokonce některým zajistil stálé přístřeší, například v azylovém domě,“ řekla mluvčí.

Služba je v provozu, když má v noci teplota klesnout pod minus pět stupňů. Lidé mohou noc strávit na židli nebo na karimatce se spacákem. Teplá židle funguje v Českém Krumlově od konce roku 2018. Podle radních se osvědčila jako obdoba noclehárny. Loni v zimě udělalo město opravy, zrekonstruovalo také sociální zázemí a sprchu. Opravy stály 250.000 korun. Provoz platí radnice, náklady na zimní období jsou kolem 55 tisíc korun.

Kruté mrazy trápí zejména bezdomovce. V Příbrami nikoho zmrznout nenechají

Služba funguje v prostorách oblastního spolku Českého červeného kříže na sídlišti Vyšný. Český červený kříž ji zajišťuje personálně. Na místě je správce, který klienty přijímá a poskytuje pomoc. Aby se člověk bez domova dostal dovnitř, musí mít občanský průkaz, nesmí být agresivní ani opilý či pod vlivem drog. V místnosti jsou židle, stůl, použít lze WC a sprchu. Český červený kříž nabízí také karimatky, spací pytle a deky. Příchozím poskytne teplé nápoje a polévku, když je potřeba, i oblečení zdarma. Klienti dostanou informace o další možné sociální pomoci.

adp/ČTKNepřehlédněte