• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Mrazy zaplnily noclehárny pro bezdomovce. Spí se i v židlích

  8.12.2023
  Jan Štoll

  Navýšený počet lůžek v noclehárnách pro bezdomovce se kvůli mrazivému počasí rychle zaplnil. Organizace proto navyšují kapacity například i pomocí takzvaných teplých židlí. Na některých místech dostávají lidé bez přístřeší polévku a čaj. Lidé mohou stále na charitu přispět nocleženkou nebo darem na štědrovečerní večeři.

  Plno, hlásí Armáda spásy. „Naše kapacity nocleháren jsou plně obsazené a také kapacity denního centra jsou plně využívány,“ řekl ředitel Centra sociálních služeb Karla Larssona Armády spásy v Praze Jan Desenský. Ta v zimních měsících denně poskytuje lidem kolem 2500 míst. Pokud se člověk bez domova nedostane do standardních kapacit registrovaných sociálních služeb, může využít program volná židle, kde člověk může strávit noc na židli v teple, dodal. Přespání v teple v sedě nabízí i Arcidiecézní charita Praha, která také posílila služby v nízkoprahovém denním centru. „Je připraveno přijmout lidi i na noc, pokud se bude nedostávat kapacita nocleháren. Přespání zde bude nouzové, na takzvané teplé židli, ale v teple a při veškerém zázemí tak, aby se zabránilo zdravotním rizikům při venkovním nocování,“ uvedla Lomozová. Ta za loňskou zimu poskytla přes dva tisíce noclehů na teplé židli.

  Charita bezdomovcům vydává teplé nápoje a polévky, a to každý den na Kobyliském náměstí v Praze 8. Potravinovou pomoc pak nabízí i nezisková organizace K srdci klíč. Ta podle ředitele Karla Komárka nově otevřela rovněž provizorní ubytování, aby se navýšila kapacita. Plná jsou také lůžka pro potřebné od organizace Naděje. „Azylové domy jsou plné a noclehárny se naplnily během pár dní,“ řekl ředitel organizace Daniel Svoboda.

  Lidé jsou všímavější

  Armáda spásy spustila noční terénní program. „Službu vykonávají každou noc dva zaměstnanci Armády spásy, kteří objíždí autem Prahu a oslovují lidi na ulici s nabídkou přespání v některé z nocleháren,“ uvedl Desenský. Zapojují se i Pražané. „Pomoc se každým rokem daří stupňovat i díky všímavosti lidí, kterým není život jejich spoluobčanů bez domova lhostejný – oslovují je a zjišťují, zda nepotřebují pomoc,“ dodává ředitel Centra sociálních služeb Praha Roman Béla. Město také nechalo navýšit kapacitu nocleháren. „Vůbec poprvé jsme v rámci zimních opatření zajistili také krizová lůžka v nemocnicích, abychom měli jistotu, že bude o potřebné, kteří potřebují urgentní péči a ošetření, vždy postaráno. Zároveň se nám podařilo navýšit oproti loňskému roku i počet lůžek v noclehárnách z 598 na 620,“ říká náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS).

  Nocleženka i Štědrý večer

  Stejně jako v minulých letech mohou lidé pomoci zakoupením nocleženky. Voucher v hodnotě 100 korun zajistí člověku v nouzi jenu noc v noclehárně Armády spásy spolu s polévkou, teplým nápojem a osprchováním. „Nocleženka umožňuje uhradit i věci, které standardní donátor nehradí, jako je prostá večeře. My věříme, že člověk nemá jít spát hladový, ale zákon o sociálních službách na tuto elementární potřebu nepamatuje,“ řekl národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa. Loni se podle organizace podařilo vybrat 30 tisíc nocleženek.

  Organizace Sananim vyhlásila sbírku na oblečení, darovat lze zimní bundy, mikiny a další ošacení. Věci mohou lidé donést na Sokolskou 26, v pondělí, úterý, středu, čtvrtek mezi 14 a 17.30.

  V Holešovickém Centru sociálních služeb Bohuslava Bureše připravuje Armáda spásy Štědrý večer pro lidi na ulici ale i osamělé seniory. „Díky podpoře našich dárců můžeme nabídnout krásný zážitek v podobě typické štědrovečerní večeře a vánočního cukroví 342 klientům Charity Prahy 7, Pečovatelského centra Prahy 7 a Azylového domu pro muže a ženy v Tusarově ulici,“ uvedla organizace

  Před mrazy do tunelu

  Nutnost dostatku míst a aktivní pomoci ukazuje i případ z minulých dní, kdy teploty pod bodem mrazu ženou lidi bez přístřeší i do nevhodných míst. Muže bez domova (77) přímo do Letenského tunelu. „Podchlazeného muže strážníci nejprve vyvedli do bezpečného prostoru.  Protože si stěžoval na silnou bolest nohou, přivolali záchrannou službu,“ řekla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Od strážníků také dostal informace, kde může získat nocleh, jídlo a teplé oblečení. „Senior jim řekl, že občas přespává na lodi Hermes, jídlo i oblečení má. Záchranáři si muže následně převzali do své péče,“ dodala Seifertová.

  Kolik žije na území hlavního města lidí bez domova, není přesně známo. Odhady a průzkumy hovoří o několika tisícovkách lidí. Část z nich nemá trvalé bydliště v Praze. Noclehárny a rozšířený provoz denních center by měly trvat do 31. března příštího roku.

  Zdroj: ČTK, VZ  Nepřehlédněte