Muž zaútočil rýčem na náhodnou kolemjdoucí ve Valašském Meziříčí, soud ho nyní potrestal

2.2.2023
Doris Drienová

Olomoucký krajský soud potrestal za pokus o vraždu kolemjdoucí v parčíku ve Valašském Meziříčí Jana Oravu 15 lety vězení. Podle rozsudku ženu, která tudy procházela, předloni v lednu udeřil kovovým rýčem a poté ji škrtil. Vyrušil ho až svědek, pak z místa utekl. Čtyřiatřicetiletý Orava své jednání nedokázal vysvětlit. Soud ve svém rozsudku zmírnil právní kvalifikaci, podle něj nešlo o pokus vraždy s rozmyslem, řekl soudce Martin Lýsek. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se odvolal proti výši trestu.

„Obžalovaný byl uznán vinným z pokusu vraždy, ale nikoliv v druhém odstavci, jak chtěla obžaloba, ale v odstavci prvním – nebylo prokázáno, že by se tohoto jednání dopustil s rozmyslem,“ uvedl soudce. V prvním případě by muži hrozila sazba 12 až 20 let, při mírnější kvalifikaci je to deset až 18 let. Kromě trestu ve výši 15 let mu soud uložil také ochranné protidrogové a protialkoholní léčení v ústavní formě. Při ukládání trestu soud zohlednil osobu obžalovaného i závažnost jeho jednání. „Obžalovaný je velice obtížně resocializovatelný, má za sebou poměrně bohatou trestnou činnost,“ doplnil soudce.

Podle žalobkyně se případ stal předloni 31. ledna kolem 22:00. Orava byl v té době opilý, kovový rýč našel cestou na nádraží. Přemístil se s ním do parčíku poblíž bytového domu a schoval se u dětského hřiště. „Vyčkával na nahodilou osobu, která zde bude procházet, s cílem, aby ji usmrtil. K procházející ženě poté beze slov přistoupil, roztočil ji a ze vzdálenosti jednoho metru ji s rozmachem udeřil rýčem do temene,“ uvedla státní zástupkyně Michaela Šoková.

Poté, co žena upadla, si k ní podle obžaloby muž klekl a začal ji škrtit. Poté se znovu rozpřáhl ve snaze ženu udeřit rýčem do obličeje, žena se však intuitivně otočila a rýč dopadl na záda. Od dalšího počínání Oravu odradil svědek, který na něj zavolal z balkonu. Muž poté utekl. Podle žalobkyně žena nezemřela jen shodou šťastných náhod, které nezávisely na vůli obžalovaného. Napadená utrpěla zranění na temeni, pohmožděniny a z útoku si odnesla traumatický zážitek. Orava po činu odjel vlakem domů, zásahová jednotka jej dopadla následující den, když se vrátil z práce, kde kácel stromy.

Orava byl v minulosti několikrát trestán za majetkovou trestnou činnost, naposledy si odpykal šestiletý trest vězení. Obžalovaný uvedl, že byl v minulosti několikrát hospitalizován kvůli poruchám chování a léky užívá od roku 2009.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte