• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na Brněnské přehradě začala lodní sezóna, symbolicky ji odemklo 8 kapitánů

  20.4.2024
  Doris Drienová

  Nástupem osmi kapitánů a symbolickým odemknutím Brněnské přehrady v sobotu začala 78. lodní sezona, která letos potrvá do 30. října. I přes studené počasí se v bystrckém přístavišti sešlo okolo 500 lidí, kteří vypluli na pěti lodích na první zhruba dvacetiminutovou okružní plavbu. V 10:45 odjel první pravidelný spoj.

  „V dubnu a na začátku května plujeme jen o víkendech, ale od 11. května už plujeme každý den až do konce září. V říjnu plujeme pouze o víkendech a skončíme 30. října, takže budeme jezdit ještě o podzimních prázdninách,“ řekl vedoucí lodní dopravy Martin Ecler. Letošní sezona začala o něco později než v dřívějších letech, například loni to bylo o dva týdny dříve na Velikonoce. „Jsem celkem rád, že jsme začali později. Je hodně náročné všechno připravit. Letos jsme na to měli dostatek času,“ řekl Ecler.

  I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě historické menší lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků. V minulých sezonách každoročně přibývalo cestujících, loni jich bylo 306.000. „Čím více lidí, tím je to samozřejmě náročnější, ale jsme rádi, že s námi lidé jezdí. Ale všechno je to jen o počasí,“ řekl Ecler. Je to už téměř 15 let od vyčištění přehrady od sinic, od té doby Povodí Moravy každoročně pracuje na udržení čistoty vody. Zároveň Brno výrazně oživilo a upravilo okolí přehrady, takže se stala místem pro odpočinek, rekreaci a zábavu pro daleko větší množství lidí než v minulosti.

  Letos cestující nezaznamenají při plavbě žádné novinky, pracovníci dopravního podniku však dokončili víceletou práci na obnově přístavního mola, kde lodě zůstávají přes noc a nabíjejí baterie. „Ještě nás čeká obnova některých plovoucích a přístavních zařízení a tím bychom měli mít vše v pořádku,“ řekl Ecler. Zároveň připomněl, že nejstarší ze současných lodí už slouží od roku 2010, proto se připravuje rekonstrukce elektronického řídicího systému lodí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte