• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na chřipku v Česku zemřelo 57 lidí. Na JIPce jich bylo asi pětkrát tolik

  25.3.2020
  Eliška Stodolová

  Chřipce letos podlehlo v České republice 57 lidí, v nemocnicích jich na odděleních JIP bylo 287. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).

  Nemocných ubývá už pět týdnů, příznaky jsou podobné s COVID-19, proto odborníci doufají, že klesající počet případů může znamenat méně testovaných, u kterých se nákaza novým typem koronaviru nepotvrdí.

  Chřipková aktivita je v Evropě stále zvýšená, pátý týden po sobě ale kleslá. Poslední data o lékařů zdravotníci získali v pátek. „V 12. kalendářním týdnu je nemocnost akutních respiračních infekcí včetně chřipky v ČR na úrovni 699 nemocných na 100 tisíc obyvatel, což při porovnání s minulým týdnem představuje pokles o 37 procent,“ uvedl SZÚ. Počty klesají ve všech regionech i věkových skupinách.

  Virus chřipky i koronavirus vyvolávající onemocnění COVID-19 se přenáší kapénkami, kontaktem, kontaminovanými předměty nebo povrchy. Prevencí jsou tedy podobná opatření jako časté mytí rukou, používání dezinfekčních prostředků nebo nekýchání do volného prostoru či ruky, ale kapesníku či ohbí lokte. Chřipka se mezi lidmi šíří rychleji, počet lidí, které průměrně nakazí jeden nemocný je ale podobný, uvádí dokument zveřejněný SZÚ.

  internetový prodej_ilustrační obrázek

  Internetový obchod podváděl při prodeji roušek. Piráti ho nahlásili policii

  „Zatímco projevy jsou u obou onemocnění podobné, hlavně suchý kašel, horečka, a dušnost, liší se podíl onemocnění se závažným průběhem. Počet závažných a kritických průběhů je u COVID-19 výrazně vyšší než pozorujeme u chřipky,“ uvedl SZÚ.

  Osmdesát procent hlášených případů COVID-19 v Číně mělo mírné až středně závažný průběh, asi šest procent bylo kritických s respiračním selháním, septickým šokem nebo vícečetnými orgánovými selháními.

  „U infekce koronavirem je třicekrát až čtyřicekrát vyšší pravděpodobnost úmrtí, než je tomu u běžné chřipky. Toto v zásadě platí pro všechny věkové kategorie dospělých,“ píše SZÚ. Z nakažených chřipkou zemře jen 0,1 procenta, u COVID průměrně 2,5 procenta, ale například v Jižní Koreji jen 0,5 procenta. U lidí nad 80 let je z různých zemí 3,7 až 14,8 procenta.

  Nemocí COVID-19 se v Česku podle dat z dnešního rána nakazilo téměř 1500 lidí, otestováno jich bylo 22 600. Deset lidí lékaři označili za vyléčené, pět nakažených zemřelo.

  est/čtk  Nepřehlédněte