Na Hořovicku má bohatou tradici sirkařství. Přijďte se podívat do muzea

31.5.2019
Táňa Pikartová

Muzeum Hořovicka v Hořovicích v prostorách Starého zámku, ve spolupráci s Českým filumenistickým svazem na letošní sezónu opět připravilo oživení stálé expozice formou komorní výstavy. Období největší slávy hořovického sirkařství mezi lety 1868 – 1922 se zdejší výstava věnuje prostřednictvím informačních panelů, ukázkou krabiček se sirkami i zápalkových nálepek. Výstava je otevřena do 8. září.

Návštěvníci se dozvědí o vývoji a umístění jednotlivých továren, o jejich  úspěších, a bohužel,  i o okolnostech úpadku. První výroba zápalek je spojena s Moritzem Neuburgem, který odešel z Plzně hledat nové možnosti podnikání, jeho továrna však neustála krach na vídeňské burze roku 1873. Historii psala i přední hořovická podnikatelskoá rodina Taussigů, která po zániku své sirkárny vybudovala věhlasný slévárenský závod. Neunikne ani zajímavý osud podnikatele Julia Bondyho, který prezentoval svoji sirkárnu úspěšně na všeobecné zemské jubilejní výstavě v Praze, konané v roce 1891 ve Veletržním paláci a získal tam stříbrnou medaili. Nebyly to ale jenom sirky, z jeho továrny pocházel i nábytek a byl nájemcem lomu v katastru Tlustice v lokalitě na Štilci, kde se těžily brousky. Julius Bondy působil i jako redaktor odborného sirkařského časopisu a přispíval do periodika židovské obce. Zasloužil se o vybudování synagogy v Hořovicích, jak dokládá pamětní deska připomínající její otevření v roce 1904.

I v tomto roce pokračuje spolupráce Muzea Hořovicka s Národním památkovým ústavem. Návštěvníci, kteří si do jedné hodiny po poledni koupí lístek do zámku Hořovice, dostanou zadarmo volnou vstupenku do blízkého muzea.

Otevírací doba muzea:
Duben, květen, říjen – víkendy, svátky 9:00-12:00 a 12:30-17:00
Červen, červenec, srpen, září – denně kromě pondělí 9:00-12:00 a 12:30-17:00

Kraj připravuje opravu 80 let starého štěchovického mostuNepřehlédněte