Na hradě Loket na Sokolovsku otevřeli zapečetěné tubusy nalezené při opravě střechy hradní věže. Jejich obsah zhodnotí památkáři. Do tubusů bude následně vloženo i poselství naší doby a budou znovu uloženy na své místo, řekl ve středu místostarosta Lokte Petr Zahradníček (TOP 09).
„Předpokládali jsme, že v báni na střeše věže něco najdeme. Byly tam tři tubusy, které jsme dnes otevřeli. Jejich obsah je z roku 1991, kdy se dělala rekonstrukce. Tehdy byl hrad ve správě Národního památkového ústavu,“ uvedl ve středu místostarosta. Hrad přešel do vlastnictví města o rok později.
Město do nové schránky, která bude opět umístěna v kopuli věže přibližně za tři týdny, vloží aktuální materiály. „Náš tubus bude se soupisem věcí, které jsme dnes našli. Dobovou tiskovinou budou zářijové Loketské listy. Doplníme i seznam zastupitelů, kteří jsou v současné době na radnici a rozpočet města na rok 2024,“ dodal. Kuriozitami v nalezených tubusech byla jedna koruna a 50 haléřů a novinový článek ze čtvrtka 28. listopadu 1991 o výsledcích fotbalu, dále dobové pohlednice a leporelo se snímky hradu.
Ředitelka hradu Jana Těžká doplnila, že je běžnou praxí, že se dokumenty při rekonstrukci pro budoucí generace takto ukládají. „Nemám ale informace o žádných dalších starších nálezech. Dnes nalezené věci se zaevidují a uloží do hradního depozitáře. Do nového tubusu doplníme aktuální novinové články, fotografii stávajících zaměstnanců hradu s popisem, společnou fotografii pracovníků stavební firmy včetně projektantů a citát ‚Kdo zapomíná na své dějiny, je odsouzen je opakovat‘,“ řekla ředitelka. Chybět v novém tubusu nebudou ani aktuálně platné mince.
Výměna kompletní střešní krytiny a rekonstrukce historických krovů začala na věži loketského hradu letos na jaře. Památka měla střechy ve velmi špatném stavu, místy do nich zatékalo a krovy byly napadeny dřevomorkou. Vedení města zvolilo jiný typ střešní krytiny, než byla na střechách Lokte v posledních letech. Dřevěný šindel na hraně životnosti postupně nahrazují červené pálené tašky. Ty na hradě historicky byly právě do výměny za kanadský šindel v roce 1991. Tašky slibují podle stavařů delší životnost, vetší bezpečnost a nesou s sebou snazší údržbu střechy.
Opravy potrvají v několika etapách přibližně dva roky a budou stát téměř 40 milionů korun. Na projekt získala radnice dotaci 27,5 milionu korun z programu ITI Karlovy Vary.
Během první fáze oprav se vyměňuje krytina na střechách v nejhorším stavu, což bude stát 32 milionů korun. Poslední fází bude výměna krytiny na markrabství v celkové hodnotě přibližně sedm milionů korun. Stavební práce zatím nepřerušily provoz hradu, který je veřejnosti přístupný celoročně. Jediným omezením je lešení, kterým je hrad obehnán. Stavební firma ale zajistila vstup na vyhlídkový balkónek věže bez omezení.
Zdroj: ČTK