Podle posledních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2021 jich bylo 79 899, zatímco v roce 2001 bylo v regionu 40 468 vysokoškoláků. Hejtman jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) se chce ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou zaměřit na to, aby vznikaly obory, jejichž absolventi budou mít vyšší uplatnění na trhu.
„Měl jsem schůzku s novým rektorem univerzity Pavlem Kozákem. Chtěli bychom spolupracovat na tom, aby z vysoké školy vycházeli studenti, kteří seženou zaměstnání v oboru. Aby nestudovali zaměření, s nímž pak těžko najdou uplatnění,“ uvedl Kuba.
Jihočeský kraj patří dlouhodobě mezi regiony s nižší nezaměstnaností. Momentálně se pohybuje kolem tří procent. Podle posledních údajů úřadu práce hledalo zaměstnání na konci dubna 13 785 lidí. „Registrujeme přibližně pět až deset procent vysokoškoláků, kteří shání zaměstnání. Jedná se o trend, který se v posledních letech nemění. Největší podíl mezi lidmi hledajícími práci tvoří středoškoláci,“ řekl Jiří Beran z českobudějovické krajské pobočky Úřadu práce ČR.
Vysokoškoláků v Jihočeském kraji dlouhodobě přibývá. V roce 1980 jich bylo 19 019, což představovalo lehce přes čtyři procenta populace nad 15 let s trvalým pobytem v regionu. V roce 2021 to bylo přes 15 procent. „Na trhu práce je poptávka po řadě míst pro vysokoškoláky. A pokud bychom pro tyto profese dokázali na Jihočeské univerzitě najít v budoucnosti nové obory, situaci by to třeba aspoň částečně vyřešilo,“ řekl hejtman.
Zdroj: ČTK