Na Kutnohorsku hořel v lese harvestor, hasiči se nemohli k požáru dostat

27.11.2019
Jan Štoll

„V sobotu 23. listopadu krátce po poledni přijalo operační středisko středočeských hasičů hlášení o požáru lesního stroje na těžbu dřeva v katastru obce Onomyšl na Kutnohorsku,“ informovala mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Na místě požáru zasahovali profesionální hasiči z Uhlířských Janovic a Kutné Hory, přivolány byly i dobrovolné jednotky z Onomyšle a Uhlířských Janovic.

„Vzhledem k tomu, že se událost nacházela uprostřed lesa, bylo nutné natáhnout přibližně 300 metrů dopravního vedení, protože nebylo možné s technikou zajet až na místo,“ dodala Fliegerová.

Harvestoru, což je stroj, který při těžbě dříví kácí, odvětvuje, rozřezává a ukládá strom v jednom cyklu, shořela kabina. „Jelikož přehořely hadice s olejem, tak byl na místo povolán i zástupce životního prostředí. K úniku pohonných hmot však nedošlo,“ uvedla mluvčí.

Hasiči měli plameny pod kontrolou už hodinu po nahlášení. „Požár zasáhl pouze kabinu stroje a nerozšířil se na lesní porost, přesto byla škoda vyčíslena na čtyři miliony korun,“ upřesnila mluvčí. Příčinou požáru byla podle hasičů technická závada.Nepřehlédněte