• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na Kutnohorsku vykolejily vagony

  9.6.2023
  Simona Knotková

  Škodu po čtvrtečním vykolejení části nákladního vlaku mezi Kolínem a Kutnou Horou odhadla Drážní inspekce na více než 1,6 milionu korun. Dva vozy ujely ve vykolejeném stavu přibližně čtyři kilometry.

  Místem nehody se jezdí po jedné ze dvou koleji sníženou rychlostí 70 kilometrů v hodině. Zprovoznění druhé koleje se předpokládá o půlnoci. V pátek ráno navíc musela být trať zhruba na 20 minut zcela uzavřena kvůli stromu spadlému do trakčního vedení, na dopravu to ale nemělo téměř žádný dopad, řekl mluvčí Správy železnic Jan Nevola. Příčiny nehody inspekce zjišťuje.

  „Vyšetřování stále probíhá, což logicky trochu omezuje naši činnost při obnovení provozu. Příčina zatím stále není jistá, stále nevíme, co za tím bylo,“ uvedl Nevola. Kolem poledne se na místě mají sejít experti na zabezpečovací zařízení a železniční svršek. „Zhodnotí, jak moc jsou poškozené výhybky, jestli je možné přes ně alespoň částečně jezdit třeba pod zajištěním, nebo jestli je bude třeba celé vyměnit,“ uvedl mluvčí.

  Vagony na převoz aut vykolejily poblíž Hlízova na Kutnohorsku ve čtvrtek v 19:22. Vlak při nehodě poškodil trakční vedení, výhybky i pražce. „Škody na trati byly odhadnuty na 1,15 milionu Kč a na nákladních vozech na 473 000 Kč,“ uvedla Drážní inspekce. Dvojice vozů podle ní jela vykolejená přibližně čtyři kilometry.

  Provoz na trati mezi Kolínem a Kutnou Horou byl po nehodě nejprve zastavený úplně, kolem 23:20 byla zprůjezdněna jedna kolej. Vlaky po ní mohou jezdit sníženou rychlostí. Dálkové vlaky, které zastavují v Havlíčkově Brodě, jezdí podle Nevoly po běžné trase přes místo nehody. Vlaky zastavující až v Brně jsou odkláněny přes Pardubice a Českou Třebovou. „Předpoklad obnovení provozu druhé traťové koleje je stanovený na dnešní půlnoc,“ dodal v pátek mluvčí.

  Před částečným obnovením provozu na trati jezdila část vlaků Českých drah odklonem přes Pardubice. Osobní, spěšné a rychlíkové vlaky linky „Vysočina“ byly v úseku Kolín – Čáslav nahrazeny autobusy.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte