U bývalého vězeňského zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu Vojna na Příbramsku vyroste Alej svobody. Sázení 11 lip a 89 javorů je naplánováno na 13. listopadu a zapojí se do něj i rodiny politických vězňů. Akci pořádá Nadace partnerství ve spolupráci s městem Příbram.
Strom zasadí u dnešního Památníku Vojna například Klára Formanová, jejíž otec spisovatel Jiří Stránský nuceně pracoval v tamním uranovém lágru. „Je pro mě velkou ctí být patronkou letošní Aleje svobody. Můj tatínek Jiří Stránský byl politický vězeň a strávil víc než deset letech v komunistických lágrech. Pro něj i naši rodinu je místo letošní výsadby symbolické,“ uvedla Formanová.
Svůj strom bude mít u areálu také přímá pamětnice komunistických represí, pětadevadesátiletá advokátka Libuše Musilová, která je dodnes aktivní v Konfederaci politických vězňů. Se sázením aleje pomohou i majitelé firem, jejichž otcové prošli tábory na těžbu uranu, zapojit se bude moci i veřejnost.
Nadace Partnerství výsadbu organizuje již počtvrté. První alej byla vysazena v roce 2018 při příležitosti oslav 100 let Československa u Řípu, druhá o rok později při výročí sametové revoluce ve Vestci u Prahy a třetí loni u Šatova na Znojemsku. Více informací se zájemci dozvědí na www.alejsvobody.cz.
Památník Vojna se otevřel v roce 2005 jako muzeum obětí komunismu. Vznikl z bývalého tábora pro německé válečné zajatce, jenž se později přeměnil na tábor nucených prací a vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu. V současnosti je areál pobočkou příbramského hornického muzea.
Zdroj: ČTK