• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na pořádek v panelových domech dohlédnou domovníci

  2.11.2023
  Simona Knotková

  Od začátku příštího roku budou ve dvou panelových domech v Sokolově pracovat domovníci.

  Jejich náplní práce bude hlídat pořádek, případně zajistit obyvatelům první pomoc. Tříletý pilotní projekt, který počítá s devíti pracovníky, by měl stát 15 milionů korun. Radnice na něj získá státní dotaci, řekl ve čtvrtek novinářům starosta Petr Kubis (ANO).

  Sokolov už léta řeší, jak zajistit pořádek ve svých domech. Nápad s domovníky chce nejprve vyzkoušet ve dvou místech. Jde o panelový dům ve Slavíčkově ulici, kde žije přes 80 rodin, a dům s malometrážními byty pro seniory v ulici Jiřího z Poděbrad.

  Devět domovníků preventistů bude zajišťovat pořádek a bezpečnost. K dispozici budou i v případě krizových situacích jednotkám integrovaného záchranného systému. Budou proškolení, aby zvládli poskytnout první pomoc, a vybavení přenosnými defibrilátory. Podle vedení města by si měli poradit také s každodenními problémy v bytovém domu.

  Město pro ně nechá vybudovat recepci, kde budou mít zázemí. K dispozici budou mít i záznamy z kamer. „Člověk, který tam bude sedět, bude službu zajišťovat 24 hodin denně. Měl by dohlížet na to, aby do domu nepřicházeli lidé, kteří tam nemají co dělat. Bude třeba dohlížet na to, aby tam někdo nevykrádal sklepy nebo se nechtěl vloupat do bytů,“ řekl Kubis.

  Náklady tříletého projektu budou 15 milionů korun. Většinu prostředků zaplatí městu evropská dotace z operačního programu na podporu zaměstnanosti. Podíl města za tři roky bude 1,4 milionu korun. Dotace uhradí náklady spojené s vybudováním recepce včetně stavebních úprav domů i mzdové náklady.

  Domovníci budou součástí městské policie, pod kterou spadají také asistenti prevence kriminality. Asistenti působí ve městě už řadu let a podle starosty se jejich služba osvědčila.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte