• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na Přerov dohlédnou modernější kamery

  25.2.2024
  Simona Knotková

  Městská policie v Přerově by se ještě letos měla dočkat modernějšího kamerového systému.

  Zastupitelé schválili veřejnou zakázku, jejíž součástí je nová technologie a servisní podpora kamerového a dohlížecího systému za zhruba čtyři miliony korun. Komplexní řešení systému počítá s využitím stávajících kamer, s jejich paprskovitým doplněním a pořízením příslušného hardwaru a softwaru včetně servisní podpory. Celý projekt je podle ředitele městské policie Omara Teriakiho na tři roky, cílem je větší bezpečnost v ulicích města.

  „V úzké komunikaci s městskou policií jsme se rozhodli, že náš městský kamerový systém posuneme o level výše, na úroveň městského kamerového systému 21. století. V současné době máme všechny kamery v digitálním módu a v nejvyšším možném rozlišení, soutěžit budeme smart prvky tohoto městského kamerového systému spočívající v softwarovém a hardwarovém vybavení, tedy v srdci tohoto systému,“ řekl zastupitelům náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO).

  První etapa by se podle něj měla uskutečnit letos, stát bude zhruba 3,5 až čtyři miliony korun. „Chceme jít od srdce města, tedy od náměstí TGM paprskovitě do dalších částí města. Letos chceme doplnit a začlenit kamerami do kamerového systému například Wilsonovu ulici či ulici Kratochvílovu. V dalších letech budeme kamerové prvky dál posilovat,“ doplnil Lichnovský.

  Opozice návrh podpořila, poukázala však na to, že by bylo na místě vytvořit z nádraží bezpečnostní koridor, který byl pod dohledem kamer. „Kdyby tady vznikl takový bezpečnostní koridor, všem svým žákům bych doporučila, aby tudy chodili a využívali jej,“ uvedla zastupitelka Pavla Kadaníková (SPD), která pracuje na střední pedagogické škole v blízkosti nádraží. Podle ředitele městské policie Teriakiho zatím specifický koridor není v plánu, městská policie podle něj bude doplňovat stávající systém. Do budoucna jej však nevyloučil. „Podle našich zkušeností je nejkrizovější centrum, stávající systém bude doplňován o smart kamery, které na sebe budou navazovat. Celý projekt je rozložen na tři roky,“ uvedl ředitel městské policie Omar Teriaki.

  Městský kamerový systém je v ulicích Přerova od roku 1997, kdy bylo zřízeno prvních šest bodů v centru a také v okolí nádraží. V současné době jsou na území města umístěny tři desítky kamer, které monitorují situaci v problémových lokalitách a na místech s častějšími incidenty.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte