Na Příbramsku dojde k renovaci budovy bývalých Rudných dolů

25.9.2021
Redakce

Příbram chystá rekonstrukci budovy bývalých Rudných dolů na náměstí T. G. Masaryka. Do památkově chráněného domu zatéká, kromě střechy chce město opravit také sklep. Budova, která nyní slouží městské policii a k jednáním zastupitelů, by v budoucnu mohla mít širší využití, uvedl starosta Jan Konvalinka (za ANO).

Radnice chce začít opravou střechy. Zapotřebí je kompletně vyměnit krytinu i krovy napadené dřevokaznou houbou. Práce vyjdou na 12 milionů korun a podle Konvalinky by měly být zahájeny co nejdříve.

„Zároveň se připravuje projektová dokumentace na sklepení budovy, kde má vzniknout jakýsi multifunkční skladovací a archivní prostor pro potřeby buď městského úřadu, případně dalších institucí, které budou v budově Rudných dolů v budoucnu sídlit,“ uvedl starosta. Kolik bude stát tato část prací, zatím není známo.

Opravit by podle radnice potřebovaly i zbylé části budovy, celková rekonstrukce by však vyšla na 200 milionů korun a zatím není na pořadu dne. „Opravíme střechu, opravíme sklep, tím zabezpečíme nejvíce náchylné části budovy a potom uvidíme,“ dodal Konvalinka.

Pozdně empírová stavba bývalých Rudných dolů pochází z roku 1846. Až do roku 2006 sloužila potřebám báňské správy a vedení důlních podniků. Z jejího balkonu byl v roce 1918 slavnostně oznámen vznik Československa. Podle Konvalinky jde o jednu z nejhodnotnějších budov v Příbrami.

zdroj:jv/ctk


Témata:

Nepřehlédněte