• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na problematické obyvatele Bíliny zaměří nové kamery

  22.9.2022
  Simona Knotková

  Bílina na Teplicku chce zvýšit pocit bezpečí obyvatel a turistů prostřednictvím rozšíření kamerového systému. Přes 15 nových kamer a několik hlukových senzorů instalovalo město hlavně na území sídliště Za Chlumem a Teplického Předměstí. Informoval o tom Václav Junek z radnice. V obou lokalitách řeší město potíže s problematickými obyvateli.

  Kromě rozšíření kamerového systému město modernizovalo kamery, které nosí na těle strážníci, a kamery ve vozidlech městské policie. Novinkou je nasazení inteligentního analytického softwaru, který pomáhá operátorům dohledového centra sledovat dění ve městě. Nástroj dokáže automaticky poznávat rizikové situace.

  Kamerový systém města vylepšila sofistikovaná platforma s prvky umělé inteligence, která umožňuje automaticky rozpoznávat různé nastavené scénáře z provozu. Policii také usnadňuje zpětné prohledávání záznamů. Analytický systém umožňuje automatické rozpoznávání přestupků, jako je nepovolený pohyb vozidel, parkování na zákazech stání. „Další funkcí nástroje je usnadnění hledání v kamerových záznamech, například na základě barvy vozidla či oblečení,“ uvedl Miloslav Dvořák, vedoucí oddělení IT městského úřadu, který má správu systému na starosti.

  Inteligentní kamerový systém umožňuje také vyhledávání pohřešovaného člověka. Do systému lze vložit například barvu oblečení a místo posledního známého výskytu. Systém rychle zpracuje přehled obrázků s lidmi, kteří odpovídají popisu. Díky tomu můžou strážníci na řadu situací reagovat rychleji než dosud.

  Nové zvukové senzory umí změřit hladinu hluku ve veřejném prostoru, což podle strážníků usnadňuje například rychlejší odhalení rušení nočního klidu. Senzory rozpoznají také tříštění skla nebo střelbu a automaticky otočí kameru ke zdroji zvuku. Všechny novinky už městská policie využívá, řekl Dvořák. Náklady na pořízení kamer a čidel činily 1,9 milionu korun a na zakoupení softwaru 1,9 milionu korun. Bílina požádala o uhrazení nákladů prostřednictvím dotace z národního programu obnovy.

  Bílina v souladu s memorandem uzavřeným s Ústím nad Labem a Ústeckým krajem pracuje na vytvoření bezpečnostního a datového koridoru, který by měl zlepšit celkovou spolupráci měst a kraje, usnadnit výměnu důležitých dat a propojit organizace, které přispívají k zajištění bezpečnosti regionu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte