„Na romských životech záleží“. Lidé se bouří proti policejní brutalitě

22.6.2021
Redakce

Úřady považují svoje jednání za správné a brání se výsledky předběžné soudní pitvy, podle které muž zemřel po předávkování drogami.

Během zásahu se stalo spoustu nepříznivých okolností. Muž mlátil pěstí do zaparkovaného auta a pokusil se napadnout jiného muže. Přivolaní policisté ho šli zpacifikovat, ale narkoman kladl odpor. Policii dokonce pokousal a poškrábal, proto jim dalo velkou práci ho znehybnit.

„Zůstali tam na něm poměrně dlouho. Ale lze to těžko vyhodnotit, protože z videa vůbec nevíme, co zákroku předcházelo a co následovalo,“ popsal pro Lidovky.cz  pod podmínkou anonymity muž, který 10 let působil jako instruktor pro pohotovostní motorizované jednotky policie.

Na sociálních sítích se objevilo amatérské video z policejního zásahu. Je z něj patrné, že se muž vzpíral a křičel a policisté proti němu použili donucovací prostředky. Podle serveru Romea.cz zasahující policista několik minut klečel zadrženému Romovi na krku. Případ se dál prověřuje.

Policie ve své tiskové zprávě uvedla, že soudní pitvou zemřelého byla vyloučena souvislost se zákrokem, který předcházel zadržení podezřelého. Podle předběžné pitevní zprávy bylo u muže zjištěno podezření z ovlivnění cizorodou látkou amfetaminové řady a při pitvě byly zjištěny chorobné změny věnčitých tepen srdce.

Podle právníka Miroslava Krutiny nemělo koleno na zatýkaném co dělat. „Koleno je velmi nebezpečný instrument. Konzultoval jsem to s policejní školou a zakleknutí v oblasti krku rozhodně nepatří do škály chvatů, které policisté při zákrocích využívají,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

„Samozřejmě pokud na zatýkaného dáte koleno, pak jako profesionál musíte počítat se závažnějšími důsledky. Může dojít k vážnému poranění, nebo dokonce usmrcení. To riziko je známé,“ podotkl právník Krutina.

Hamáček na straně policistů

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) napsal, že zasahující policisté mají jeho plnou podporu. „Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa,“ napsal Hamáček.

Romská komunita si myslí něco jiného. Na místě, kde muž zemřel, vzniklo pietní místo. Objevily se tam svíčky a smuteční stuha, na které je nápis: „Na romských životech záleží“. Ten odkazuje na kampaň Na černošských životech záleží (Black Lives Matter), která se rozšířila po Floydově smrti.

Do celého incidentu se vložila organizace Autonomní akce. „Člověk, který zemřel v Teplicích, je další z dlouhého seznamu osob, na kterých se výrazně policejní brutalita projevila. Vědět to a mlčet, znamená tiše to tolerovat. Ti, co mlčet nechtějí, jsou zváni na demonstraci proti policejní brutalitě,“ oznámili organizátoři.

Zdroj: ČTK, CNN Prima News, Lidovky, Romea, Autonomní akce, iDNESNepřehlédněte