Na silnici nedaleko Prostějova našli mrtvého vlka

20.1.2022
Redakce

Nedaleko Prostějova byl tento týden v pondělí nalezen mrtvý vlk. Tělo samce leželo na jižním okraji katastrálního území Olšany u Prostějova. Silnice je v tomto úseku jen několik metrů vzdálena od dálnice D46, s níž je souběžná. Překonání jedné z těchto komunikací se zvířeti zřejmě stalo osudným. Příčinu úhynu stanoví až pitva, kterou provedou veterináři v Brně.

„Informace o výskytu vlků na Olomoucku jsou ve srovnání s jinými kraji zatím velmi sporadické, jedná se o příležitostné záznamy patrně migrujících jedinců. Z genetické analýzy bychom mohli získat zajímavé poznatky o pohybu vlků na území České republiky,“ uvedl Jiří Šafář z olomouckého pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).

Myslivci i zástupci AOPK přivolaní na místo zásahu potvrdili, že pravděpodobně jde o vlka. Z kadáveru odebrali část tkáně na analýzu DNA, která potvrdí druhovou příslušnost. Pokud jde skutečně o vlka, určí, k jaké evropské populaci vlka nalezený jedinec náležel, doplnil Šafář.

Vlci putují podle zástupců agentury na velké vzdálenosti a dokážou uběhnout až několik desítek kilometrů za noc, ať už při pohybu po svém teritoriu nebo při hledání nového. Jejich pohyb po krajině však výrazně limituje síť silnic, které pro volně žijící živočichy představuje obtížně překonatelné bariéry.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte