• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na stáří vás mohou zajistit investice

  15.9.2023
  Doris Drienová

  Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

  Je poměrně jasné, že spoléhat na stát v horizontu následujících 10-15 let se nemusí vyplatit zejména střední třídě a vyšší střední třídě, kde náhradové poměry, to znamená to, do jaké míry vám stát bude garantovat váš reálný životní standard v penzi, půjdou dolů. Stát si to nebude moci se stárnutím populace dovolit a je proto rozumné začít to včas řešit investicemi.

  Důležitým faktorem u investování je právě časový horizont. Kdykoliv je dobré začít, samozřejmě čím dříve, tím lépe, protože ten časový horizont vám dává velkou míru diversifikace v čase a daleko větší míru bezpečnosti. Čím kratší časový horizont, tím máte méně příležitostí na investiční chyby.

  Možností dlouhodobých investic je více, záleží také na preferencích daného člověka. Obecně se investuje hlavně do akcií a dluhopisů. Těch možností je celá řada, mnohé jsou dneska nějakým způsobem supportovány státem. V dnešní době se jsou i tyhle možnosti z hlediska úrokového zisku poměrně zajímavé.

  A pak jsou tady samozřejmě i varianty, kde investor může jít kupříkladu do otevřených podílových fondů. Sám po vlastní ose, bez státní podpory.

  V případě, že se člověk rozhodne investovat, má více možností, jak začít. Investiční poradci jsou v komerčních bankách, ale i soukromně mimo banky. Zároveň existují i investiční weby. U všech možností je ale potřeba vše prověřit. Vždycky si musíme uvědomit, kdo toho poradce platí, z čeho žije, jakou má agendu, co vám chce vlastně prodat. Je dobré si vždycky zkontrolovat více informací, podívat se na nezávislá fóra, na diskuze o tom, jak dobrý je ten který web. A když vám někdo příliš vnucuje nějaký svůj produkt, že je nejlepší na světě a že na něm zaručeně vyděláte, měl by se vám rozsvítit červený majáček.

  Pro některé mohou být rizikem i kryptoměny. Názory na ně se liší, podle někoho se jedná o dobrou investici, někdo před nimi varuje. Je to vlastně aktivum, které těží jenom z toho, že někteří jiní začnou investovat u vás.

  Investice jsou tedy dobrou možností, jak se finančně zajistit na stáří. Důležité ale je investovat opatrně a vše si nejdříve prověřit.

  Zdroj: A 11 TV

  Nepřehlédněte