• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na Štvanici se po téměř 20 letech vrací plovárna

  17.8.2020
  Fefík

  Opomíjenou část štvanického ostrova oživí veřejná plovárna Baden Baden. Stejnojmenná organizace tak chce navázat na tradici pražských plováren a ostrov, který dnes stojí stranou občanského zájmu, vrátit Pražanům a dalším návštěvníkům.

  Místo určené primárně k odpočinku a relaxaci v budoucnu dotvoří pláže s pískem, dřevěné molo, brouzdaliště pro děti i různá sportoviště. Plovárna poprvé otevřela ve čtvrtek 13. srpna, kdy organizátoři seznámili veřejnost s lokalitou, budoucí podobou a funkcí plovárny. První oficiální sezóna začne v příštím roce.

  Vltava je nedílnou součástí pražského veřejného prostoru a stává se častým cílem městských procházek. Historicky se na území hlavního města nacházelo několik desítek menších či větších plováren a městských lázní. Jednou z nich byla i Plovárna na Štvanici, která fungovala v různých podobách od začátku 20. století až do povodní v roce 2002. „Rádi bychom tento fenomén lidových plováren Praze navrátili a přesvědčili nejen Pražany o faktu, že kvalita vody je daleko lepší než dříve, ale i o tom, že není nutné odjíždět z Prahy, aby se člověk vykoupal,“ říká jeden z majitelů plovárny David Boháč.

  Něco pro fotografy. Na Letné vznikla nová vyhlídka

  Městské plovárny mají svou tradici v mnoha významných evropských, ale i amerických metropolích. V přeplněných centrech měst lákají návštěvníky na přímý kontakt s říční hladinou a rekreaci. „Že Praha v tomto ohledu zbytečně zaostává vnímáme už nějakou dobu. Nápad vytvořit na Vltavě plovárnu se postupně formoval i díky návštěvě několika evropských měst jako Kodaň, Berlín, Vídeň, ve kterých obdobné projekty fungují,“ dodává Boháč.

  Podoba plovárny Baden Baden se bude postupem času vyvíjet. V příštím roce tu vznikne písčitá pláž, brouzdaliště pro děti a molo, které bude sloužit k opalování i pro kulturní účely. Organizátoři myslí i na sportovní aktivity. „Počítáme s vytvořením sportovišť, které k létu neodmyslitelně patří. V plánu je beachvolejbalové, nohejbalové a badmintonové hřiště a chybět nebudou ani říční projížďky na paddleboardech a šlapadlech,“ popisuje druhý z majitelů Jan Faltys.

  Výstaviště bude zase o něco hezčí. Opravuje se stará restaurace, dočkají se i Křižíkovy pavilony a divadlo Spirála

  Budoucí podobu a fungování Baden Baden plovárny představili organizátoři ve čtvrtek přímo na štvanickém ostrově.
  „Přestože nám koronavirová situace narušila letošní plány, otevíráme plovárnu v nultém ročníku v provizorním režimu a když počasí dovolí, budeme tu až do poloviny září,” dodává Faltys. Od začátku budou pro návštěvníky k dispozici lehátka, toalety, sprchy a občerstvení. První oficiální plovárenská sezóna začne v roce 2021.

  Organizaci Baden Baden tvoří skupina přátel, která se dala dohromady za účelem vzniku a obnovy Plovárny na Štvanici. Léta ji spojuje angažovanost ve veřejném prostoru Prahy. Mají za sebou projekty sportoviště Containall Stromovka a kulturního centra Containall Stalin, výstavy Pražské Pokoje a dále kulturní centrum Dejvická Klubovna a letní festival Povaleč a v neposlední řadě se podílí na projektu Fuchs 2 v bývalé Fuchsově kavárně na štvanickém ostrově.

  Praha 5 bojuje proti další plavební komoře, sloužila by jen turistům  Nepřehlédněte