Výstaviště bude zase o něco hezčí. Opravuje se stará restaurace, dočkají se i Křižíkovy pavilony a divadlo Spirála

8.8.2020
Fefík
Další fotky

Zelenou dostala i léta odkládaná rekonstrukce Křižíkových pavilonů a divadla Spirála. Rada hlavního města Prahy schválila rekonstrukci pavilonů B, C a E a divadla Spirála, práce na obou projektech začnou do konce tohoto roku. Hodnota rekonstrukce Křižíkových pavilonů bude činit 245 milionů korun a u divadla Spirála to bude 217 milionů korun.

„Ze zchátralých budov se konečně stanou reprezentativní prostory využitelné k nejrůznějším typům akcí, od kulturních, přes vzdělávací až po komerční. Unikátní prostor divadla Spirála umožní přinést na Výstaviště celou řadu dalších programů, které nyní nemáme kam umístit,“ přiblížil Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro oblast rozpočtu a financí, do jehož gesce Výstaviště spadá. „První Křižíkův pavilon se již opravuje, ostatní by měly následovat do konce roku,“ doplňuje Vyhnánek.

Víte, kde byla slavná plzeňská Petzoldova restaurace? Kupodivu ještě stojí a brzy se v ní zase občerstvíte

„Schválení rekonstrukce velmi vítáme, oprava Křižíkových pavilonů dá Výstavišti nové možnosti. Současně jsme rádi, že budeme mít do budoucna k dispozici kvalitní prostory v době, kdy bude kvůli plánované rekonstrukci uzavřen Průmyslový palác. Křižíkovy pavilony s výstavní plochou 5 500 metrů čtverečních a auditoriem pro 3 000 návštěvníků ho mohou v nemalé míře nahradit,“ řekl Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a dodává: „Rekonstrukce celkově zlepší nejen ekonomiku, ale i estetiku Výstaviště. Zchátralé budovy se promění v moderní a provozně efektivní budovy a úpravy se dotknou i jejich blízkého okolí, které potřebuje proměnu jako sůl.“

Při projektování rekonstrukce Křižíkových pavilonů hledala společnost Výstaviště Praha a. s. co nejúspornější způsob jejího provedení s přihlédnutím k současným stavebním standardům a normám. Důraz byl kladen také na radikální snížení energetické náročnosti těchto objektů. Příprava projektu rekonstrukce proběhla ve spolupráci s jejich autorem doc. akad. arch. Michalem Brixem.

Pražané i motýle můžou mít radost! Stromovka získala květinové záhony jak z první republiky

Divadlo Spirála bude rekonstruováno na moderní multifunkční sál pro konání hudebních, divadelních představení, ale i konferencí a dalších společenských akcí. Při rekonstrukci navíc vznikne nový druhý sál v suterénu divadla. Zároveň bude divadlo vybaveno moderní divadelní i audiovizuální technikou. Autorem rekonstrukce je jeden z autorů původního projektu, arch. Tomáš Kulík. „Divadlo Spirála je výjimečná budova, která je však od povodní v dezolátním stavu. Svým řešením je to unikátní stavba a její střecha je technickou památkou. Přestavba divadla získala v roce 1993 ocenění Grand Prix obce architektů. Jsme tak rádi, že můžeme této stavbě vrátit její původní krásu,“ popisuje Vyhnánek. „Spirála bude mít po rekonstrukci obrovský potenciál, ve své době se tu hrál i jeden z nejvýznamnějších muzikálů Jesus Christ Superstar, představení vidělo více než 850 tisíc diváků,“ doplnil Hübl.

Potřeba rekonstruovat Křižíkovy pavilony a divadlo Spirála se řeší již několik let. Křižíkovy pavilony jsou ve špatném technickém stavu a umožňují jen omezený provoz. Divadlo Spirála chátrá již od povodní v roce 2002.

FOTO: Restaurace Bohemia a Křižíkovy pavilony

Restaurace Bohemia a Křižíkovy pavilony - 1 DSC00073Restaurace Bohemia a Křižíkovy pavilony - 2 DSC00085Restaurace Bohemia a Křižíkovy pavilony - 3 DSC00060Restaurace Bohemia a Křižíkovy pavilony - Křižíkovy pavilony – vizualizaceRestaurace Bohemia a Křižíkovy pavilony - Křižíkovy pavilony – vizualizace
Další fotky
Restaurace Bohemia a Křižíkovy pavilony - Rekonstrukce Křižíkových pavilonůRestaurace Bohemia a Křižíkovy pavilony - Divadlo Spirála – vizualizace


Nepřehlédněte