Tehdy v roce 1891 se pro návštěvníky výstavy se otevřely nejrůznější atrakce, např. první pražský American Bar, a různé gastronomické novinky, včetně pivnice Plzeňského měšťanského pivovaru, jež byla řízena majitelem Šlechtického kasina v Celetné ulici (Millesimovský resp. Cavrianovský palác), restauratérem Václavem Petzoldem.
Václav Petzold byl velký milovník plzeňského piva, hoteliér a majitel Kaiserštejnského paláce na Malostranském náměstí, kde rovněž zřídil známou plzeňskou pivnici a který dnes známe spíše díky zdejšímu pobytu Emmy Destinové.
Kaiserštejný palác
Jen stručně si připomeňme jeho historii. Prvním majitelem byl vojenský velitel Prahy František Helfrýd svobodný pán z Kaisersteinu. V dalších letech palác vystřídal několik majitelů.
Byla mezi nimi i rodina Radeckých z Radče. Maršálu Radeckému, považovanému za jednoho z nejlepších vojevůdců 19. století, byl v roce 1859 odhalen na Malostranském náměstí pomník. V té době také náměstí neslo jeho jméno.
Palác od Radeckých získal hoteliér Václav Petzold, který zde zřídil restauraci. Paláci se tak dalších sto let říkalo „U Petzoldů“.
Petzoldova manželka, operní pěvkyně Marie Sittová (1852 v Praze – 1907 tamtéž) byla operní divou. Patřila mezi významné sopranistky Národního divadla v Praze, vźdyť zpívala Libuši při otevření Národního divadla v roce 11. června 1881.
Bohuž hrob Petzolda, Marie Sittové a jejího otce, houslaře Antonína Sitta na Olšanský hřbitovech (část III, odd. 5) zdevastovali vandalové a zcizili portrétní medailonky, takže Petzoldovu podobenku nemáme.
František Buldra, úspěšný stavitel
Autorem budovy Petzoldovy plzeňské restaurace byl známý novoměstský stavitel František Buldra.
(1851 v Kaňku na Kutnohorsku – 1926 v Praze). Vystudoval vodní a silniční stavitelství na pražské technice. Od r. 1877 samostatný stavitel v Novém Městě pražském, kde bydlel ve Washingtovově ulici č. 7. V letech 1881-83 působil jako stavbyvedoucí při obnově Národního divadla po požáru. Je autorem řady pěkných staveb v Praze, namátkou uveďme palác Louvre na Národní třídě, dům První občanské záložny Jungmannova 22, kde Buldra rovněž bydlel, objekty Myslíkova 15 a 17 s tiskárnou Grafia, činžák Vodičkova 20 s dnešním Novoměstským pivovarem, hotel Palace na rohu Panské a Jindřišské, který spoluvlastnil s arch. George Justichem. (Patrně držel na přelomu století také zámeček v Lochkově.)
A nezpomeňme, že Buldra je autorem budovy Divadla Oskara Nedbala v Táboře.
Rekonstrukce restaurace vyjde na desítky milionů
V nyní chátrající budově pivnice, která se nachází vlevo od vstupu do areálu směrem k Planetáriu, má po opravách vzniknout restaurační provoz se středomořskou a italskou kuchyní.
Rekonstrukci zajistila městská firma Rozvojové projekty Praha, odhadní cena oprav je zhruba 72 milionů korun bez DPH.
Praha plánuje na Výstavišti prostavět majlant
Ale ruku na srdce, ne že by budovy na Výstavišti nepotřebovaly vdechnout nový život.
Bude se rekonstruovat Lapidárium (Antonín Hrubý, 1908) a dostavovat prostory pro Muchovu Slovanskou epopej.
Opravu čeká Sportovní hala od Václava Krásného a F. Baumelta z roku 1962 a krytý bazén.
Oživit potřebuje i Divadlo Spirála (Jindřich Smetana a kol., 1991), které vzniklo z bývalého panoramatického kina. Muselo být po povodni v roce 2002 uzavřeno.
A to vůbec nemluvíme o levém křídle Průmyslového paláce (Bedřich Münzberger, František Prášil, stavba Ferdinand Víšek, 1891, úpravy 1907), které v říjnu 2008 totálně vyhořelo. Jeho další osudy jsou ovšem ve hvězdách.
Pražské Výstaviště vzniklo v Bubenči při příležitosti Zemské jubilejní výstavy v roce 1891. Tu v květnu 1891 slavně otevřel arcivévoda Karel Ludvík a do října ji navštívilo 2 a půl milionu lidí.
O čtyři roky později se tu konala Národopisná výstava českoslovanská, v roce 1898 Výstava architektury a inženýrství a deset let poté Jubilejní výstava obchodní a živnostenské komory.
V 50. letech minulého století tu vznikl Park kultury a oddechu Julia Fučíka.