• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Proč má beruška tečky? A víte, že může být i modrá?

  15.6.2018
  Soňa Brunnerová
  Další fotky

  Brouk s poetickým názvem slunéčko, beruška, anglicky ladybug. V naší zemi žije kolem osmdesáti druhů slunéček. Také jste si pokládali otázku, proč některá z nich mají výraznou barvu a tečky?

  Některé druhy slunéček nemají výrazné barvy, jiná se pyšní kontrastními barvami. V přírodě najdeme žlutá, oranžová, červená i modrá slunéčka, která mají skvrny v černé, červené nebo žluté barvě.

  A jaký je důvod? Zřejmě to tak příroda zařídila, aby případným predátorům broučci dali najevo, že je nemají žrát. Tekutiny slunéčka obsahují tvz. pyraziny, dusíkaté látky, které zapáchají, a také alkaloidy, což jsou látky s jedovatým účinkem.

  Jahody zatočí s cholesterolem a zkrotí chutě na sladké. Co dalšího červené ovoce umí?

  Dvojtečné slunéčko na ústupu

  Tečky jsou součástí výstražného zbarvení slunéček a zároveň slouží k rozpoznání jednotlivých druhů. V české přírodě se nejvíce objevuje slunéčko sedmitečné. Slunéčko dvojtečné bývalo v naší přírodě v hojném počtu, ale bylo nahrazeno slunéčkem východním, které je invazivním druhem.

  FOTO: Berušky a jejich variace

  Berušky a jejich variace - modrá beruškaBerušky a jejich variace - modrá beruškaBerušky a jejich variace - modrá beruškaBerušky a jejich variace - modrá beruškaBerušky a jejich variace - modrá beruška
  Další fotky
  Berušky a jejich variace - modrá beruškaBerušky a jejich variace - modrá beruškaBerušky a jejich variace - modrá beruškaBerušky a jejich variace - yoiutube (1)Berušky a jejich variace - beruškaBerušky a jejich variace - BeruškaBerušky a jejich variace - BeruškaBerušky a jejich variace - BeruškaBerušky a jejich variace - BeruškaBerušky a jejich variace - Beruška

  Slunéčko východní žere původní druhy slunéček a často se stává, že ho v zimě najdeme v našich bytech. Slunéčka východní, původem z východní Asie, navíc umí kousnout, když jsou hladová, a vypouštějí žlutou tekutinu, která je má chránit proti nepřátelům. A právě tato tekutina je jedovatá a páchne. Žlutých skvrn se špatně zbavuje.

  A proč vůbec létají do bytů? Slunéčka východní špatně vidí a jsou zvyklá přezimovat ve štěrbinách na vrcholcích skal, kde se shromažďují.

  Třešně jako malý zázrak. Jsou napěchované vitaminy a pomohou při hubnutí  Nepřehlédněte