• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na úpatí nejvyšší hory Jizerských hor vznikl nový rybník

  18.4.2024
  Simona Knotková

  Novou retenční nádrž dokončily nedaleko Nového Města pod Smrkem na Liberecku Lesy ČR.

  Rybník Perlík na úpatí nejvyšší hory Jizerských hor – Smrku – za bezmála osm milionů korun, je jedním z projektů zaměřených na zadržení vody v krajině. Projekt spolufinancovalo ministerstvo zemědělství, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

  Perlík vznikl v údolí Ztraceného potoka asi 300 metrů jihozápadně od vyhledávaného střediska Singltrek pod Smrkem. Práce na nádrži o rozloze 4320 metrů čtverečních začaly v roce 2020. Rybník má hlavní a boční hráz dlouhou 164 metrů. Kvůli kamenitému a propustnému podloží těsní podle Jouklové celou nádrž i s hrází bentonitové matrace a tato technologie odlišuje Perlík od jiných obdobných lesních nádrží.

  „Vytěžený kámen se pečlivě třídil, takže ho bylo možné znovu použít na opevnění hrází, koryta Ztraceného potoka a bezpečnostního přelivu. To stavbě výrazně prospělo a v krajině tak působí přirozeně,“ doplnil k projektu vedoucí správy toků Lesů ČR pro oblast povodí Labe Zbyněk Morkus. Hned po napuštění se podle něj stala nádrž cílem turistů, v místě proto přibude ještě dřevěné posezení s trámem na zavěšení kol a přivázání koní.

  Nová nádrž pod Smrkem je jednou z vodohospodářských staveb, které Lesy ČR vybudovaly v projektu „Vracíme vodu do lesů„. V minulosti tak už ve Frýdlantském výběžku vznikly například nové tůně v lesních komplexech Kukačka a Kamenný vrch u Jindřichovic pod Smrkem, revitalizaci má za seboui potok. Nová retenční nádrž Na Pískách vznikla například i na Arnoltickém potoce, nová tůň je u Frýdlantu, pracuje se na revitalizaci Ludvíkovského potoka.

  Lesy ČR jsou správcem přibližně třetiny drobných vodních toků v Česku, jde o více než 38.000 kilometrů říček, bystřin a potoků. Jen loni realizoval státní podnik v rámci projektu Vracíme vodu do lesů 185 staveb včetně drobných opatření typu tůní a meliorací za zhruba 300 milionů korun a další stovku akcí projekčně připravil. Letos je v plánu dalších 180 staveb za zhruba 350 milionů korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte