Na Vypichu poblíž Obory Hvězda se brzy otevře dráha pro běžkaře, bude kde zaparkovat?

21.12.2017
Šárkos
Další fotky

Dlouhá stopa pro běžkaře je umístěna v předpolí Obory Hvězda, hned vedle tramvajové zastávky Obora Hvězda. Aby se mohlo začít zasněžovat, noční teplota musí klesnost pod čtyři stupně pod nulou.

„Technické zázemí okruhu je už připraveno a sněžná děla i rolba jsou na místě. Teď už záleží jen na přízni počasí, od toho se odvíjí také kapacita okruhu. Pokud bude chladněji, bude možné dráhu prodloužit a tím pádem pojme víc běžkařů,“ uvedl mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. Návštěvnost se podle něj dá odhadovat opravdu jen stěží.

FOTO: Před Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla

Před Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky praha
Další fotky
Před Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky prahaPřed Oborou Hvězda už jsou připravena zasněžovací děla - obora hvězda běžky praha

Kde budou návštěvníci parkovat, bude řešeno operativně. „Parkování bude řešeno pravděpodobně krátkodobou místní úpravou, tedy daly by se na silnici cedule, že tam bude dočasné stání. V současné době také probíhá jednání s Kauflandem, který je hned naproti, aby se dalo parkovat tam,“ dodal Šrámek.

Lyžařská sezóna právě začíná. Víte, kde si můžete ve středních Čechách zalyžovat?

V okolí jsou placené modré zóny, takže se jako první nabízí možnost zaparkovat právě u pobočky Kauflandu, která je hned naproti Oboře Hvězda. U Kauflandu na Vypichu je téměř 500 parkovacích míst. „První dvě hodiny jsou pro nakupující zdarma, za každou další zaplatí 50 korun,“ hlásá cedule.

„Chceme, aby parkoviště před našimi prodejnami byla využívána výhradně našimi zákazníky a nesloužila jako tzv. záchytná parkoviště. Situace na parkovištích u našich prodejen vždy pečlivě sledujeme. Reagujeme pouze v případě nutnosti a ohrožení komfortu parkování našich zákazníků. V současné době na pobočce na Vypichu neevidujeme žádné větší problémy,“ uvedla mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

V Brdech na běžky jen na vlastní nebepečí

„Doufám, že tam běžkaři parkovat nebudou. Chodím sem nakupovat a už tak tady parkuje lidí dost, natož aby tu parkovali uživatelé dráhy,“ vyjádřila se Kamila, místní, která chodí právě do pobočky na Vypichu pravidelně nakupovat.

Celkové náklady na provoz dráhy se pohybují v řádu stovek tisíc korun. Nejdražší jsou děla vyrábějící sníh – jedno stojí přibližně půl milionu korun. V areálu bude také půjčovna lyží, převlékárny a toalety. Během dopoledních hodin bude dráha sloužit hlavně školám. Nad dráhou budou umístěny i lampy, aby se mohlo jezdit do večerních hodin.

Jaké jsou názory lidí na dráhu?

  • „Je to bezva nápad, sněhu je málokdy dost, a tak by tam šlo běžkovat celou zimu. Souhlasíme,“ myslí si Radka Králová.
  • „Myslím, že 700 m pro běžkařský okruh je malá vzdálenost. Parkování u Kauflandu by mohlo být časem zpoplatněno a nevím, zda by bylo dostatečné. Neumím si představit, jak bude vypadat zázemí pro běžkaře (půjčovna lyží, občerstvení a WC) aby architektonicky zapadalo do tohoto území. Mám obavy, aby předpokládané náklady 250 tisíc Kč nebyly jen zbytečným plýtváním peněz,“ píše Anna Flíglová.
  • „Ráda bych reagovala na vaši anketu ohledně běžkování u Hvězdy. Je jistě pro mnohé běžkaře příjemné zjištění, že by mohli běžkovat i v době, kdy nebude napadaný sníh, z mého hlediska jde o zbytečně investované peníze z rozpočtu Prahy 6. Raději bych například viděla, kdyby se radní zamysleli nad tím, že nakreslené parkovací zóny (tedy místa pro parkování) jsou velmi často u sjezdů pro invalidy z chodníků. Invalida se tak kvůli zaparkovanému autu nedostane na druhou stranu, protože mnohdy se jedná o jedinou možnost. Pokud má Praha 6  zbytečné peníze na umělé zasněžování, jistě by mohla oželet peníze, které vybírá za parkování u těchto sjezdů. (Myslím, že stejně nedomyšlené je vybírání poplatku za zaparkování invalidou na zóně, když není volné invalidní místo)“, píše Renáta Křižanovská.
  • „Běžkařskému okruhu ve Hvězdě fandím. Pro rodinu se dvěma dětmi není úplně samozřejmé vydat se pravidelně na hory a tenhle areál je ideální možnost, jak si zaběžkovat bez dalších nákladů – na dopravu, ubytování. Tahle jen zabalíme běžky, termosku s čajem a svačinu a na místo dojedeme pohodlně tramvají. Není potřeba jezdit autem, běžky zase tolik neváží,“ myslí si Jiří Petr.


Nepřehlédněte