• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na vytížené ústecké křižovatce řidiči čekají i dlouhé minuty. Řešení je v nedohlednu

  15.6.2024
  Simona Knotková

  Úprava frekventované křižovatky Havířská, Plynárenská, Lipová v ústecké čtvrti Všebořice se v nejbližší době nechystá.

  Řidiči při vjezdu na hlavní silnici z vedlejších komunikací čekají i dlouhé minuty, někteří se otáčejí a volí jinou cestu. Na hlavní silnici navíc musejí dávat pozor na přebíhající chodce. Mají sice k dispozici nadchod, část z nich ho však nevyužívá, protože je ve špatném stavu. Lávka i vedlejší komunikace spadají do správy města, hlavní tah má na starosti Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), do křižovatky se napojuje také komunikace v krajské správě. Podle města i kraje by měli řešení zaplatit všichni vlastníci, ŘSD investici do napojení obecních cest odmítá.

  „Město dlouhodobě žádá ŘSD o zařazení úpravy tohoto uzlu do záměrů na rekonstrukci,“ řekl vedoucí odboru dopravy a majetku na ústeckém magistrátu Dalibor Dařílek. Podle něj není možné s ohledem na dominantní směr křižovatku doplnit o kruhový objezd, nabízí se tak instalace semaforů. „Jedná se o křižovatku silnice první třídy ve vlastnictví ŘSD, silnice třetí třídy ve vlastnictví kraje a místní komunikace. Statutární město je ochotno řešit zřízení světelného signalizačního zařízení, stavební úpravy by měly být společným nákladem všech vlastníků,“ míní Dařílek. Obdobný názor sdílí i vedoucí krajského odboru dopravy Jindřich Franěk. Řekl, že z pohledu chodců není křižovatka ideální. Připomněl, že nadchod lidé příliš nevyužívají, navíc jsou pod ním stanice MHD. V lokalitě chybí přechod pro chodce. Dařílek uvedl, že pokud by se měl zřídit, byly by nutné také stavební úpravy a posuny zastávek.

  Zřízení přechodu pro chodce je podle mluvčí ŘSD Kamily Zahálkové výlučně v kompetenci obce. Doplnila, že co se týče křižovatky, město má na její úpravu zpracovanou dokumentaci od roku 2002. „ŘSD k tomuto řešení uvedeném v projektu nezaujalo negativní postoj, avšak v žádném případě se nebude podílet na úpravách připojení místních komunikací na komunikaci první třídy,“ řekla mluvčí. Dodala, že by šlo o „neoprávněné vynakládání finančních prostředků státu do cizího majetku.“

  Nadchod či podchod je podle policie nejbezpečnějším přechodem přes komunikaci. „Z hlediska statistik na tomto místě neevidujeme žádnou dopravní nehodu střetu s chodcem,“ uvedla mluvčí ústeckých policistů Veronika Hyšplerová.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte