Na zájem dětí o sport a pohyb má vliv především rodina

Ekonomické faktory, chybějící rodinné vzory a špatná dopravní dostupnost jsou podle výzkumu provedeného Českým olympijským výborem a Sazkou nejčastějšími překážkami, které brání sportování dětí.

Výzkum, kterého se zúčastnilo 96 tisíc školáků zapojených do Sazka Olympijského víceboje, doplnila data z nového sociologického průzkumu na téma „Sportovní a pohybové aktivity“ s 2000 žáky druhého stupně základních škol z celé republiky.

Získaná data školáků opět potvrdila korelaci ekonomických údajů kraje a zdatnosti dětí. V bohatších krajích jsou děti pohybově zdatnější. Nižší zdatnost mají žáci, kteří podle subjektivních pocitů pocházejí z chudších poměrů, a také ti, kteří ke sportu nejsou vedeni od dětství. Problémem je také nedostupnost většího výběru sportovních aktivit mimo velké aglomerace. Nejlepších výsledků ve všech disciplínách dosahují již čtvrtým rokem Praha a Liberecký kraj. Nejhorší výsledky mají děti v Olomouckém a Karlovarském kraji, Středočeský kraj je až v druhé polovině „výkonnostní“ tabulky. Obecně jsou sportovně zdatnější děti z velkých měst.

„Rodina nejen vytváří vztah dítěte ke sportu, ale zároveň musí finančně a organizačně zabezpečit jeho dostupnost. Pokud tyto předpoklady nevytváří, děti mají nižší výkonnost,“ uvedl Tomáš Perič z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Nejjednodušší cestou, jak získat vztah a motivaci k pravidelnému pohybu, zůstává podle něj pro velké množství školáků tělesná výchova ve škole.

Podle odborníků děti rozvíjejí své pohybové dovednosti spontánně mnohem méně než dříve. Souvisí to se změnou životního stylu celé společnosti. „Spontánní pohyb už dnes prakticky neexistuje. Vybrat dítěti vhodný sport má smysl až od šesti let, v raném věku je nejdůležitější všesportovní rozvoj,“ upozornil Jan Březina ze společnosti SportAnalytik, která testuje sportovní předpoklady dětí.

„Rodiče se často ptají, jaký sport by měli dítěti vybrat či kde ho v blízkosti svého bydliště najdou. Pomoct jim v tom může mimo jiné webový portál Sport v okolí, který nyní funguje třetí rok,“ řekl předseda ČOV Jiří Kejval. Lidé na něm najdou 16 tisíc sportovních klubů včetně sokolských či turistických organizací.

Aktuální statistiky Eurobarometeru, které každé čtyři roky zpracovává Evropská komise, ukazují, že lidé sportují čím dál méně bez rozdílu věkových kategorií. Od roku 2014 ubylo nejvíce sportovců ve věkové skupině mezi 15 a 39 roky, a to o více než deset procent. Až 18 procent Čechů uvedlo, že se nevěnuje žádné aktivitě kvůli nemoci či zdravotního handicapu. To je o čtyři procenta více než činí průměr v EU. Nejčastějším důvodem, proč lidé nesportují, je nedostatek času nebo malá motivace k pohybu.

Co takhle si zabruslit? Bohnice, Ládví a karlínské kasárny. Tam se brzy otevřou kluziště

Dnes, 17:45
Karafiáty se v západočeských Klatovech pěstují déle než dvě staletí. Božskou květinu, jak nazval karafiát...
Dnes, 11:01
Dneska si vyzkoušíme opravdu náročný recept, větrník. Tento zákusek kupujeme v cukrárnách za pár korun....
Dnes, 08:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 08:00
Československou horolezeckou expedici „Peru 1970“, jejíž členové chtěli vystoupit na vrchol hory Huandoy (6 360...
Včera, 17:40
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
Včera, 14:00
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Včera, 11:30
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
Včera, 10:00
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
Včera, 09:02
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Včera, 08:03
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
29.5.2020
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Reklama