Nachystáno, zrušeno. Olomouc se zlobí za rychlost zákazu vánočních trhů

30.11.2021
Jan Štoll

Nové krizové nařízení vlády o zrušení vánočních a adventních trhů naštvalo lidi. Stánkařům způsobilo velké komplikace, které mohou být pro některé z nich až likvidační. Rychlostí, s jakou vláda toto nařízení uvedla v platnost, je zaskočeno i vedení města Olomouce.

„Rozumím tomu, že vláda chtěla zabránit otevření vánočních trhů v Praze a v jiných městech, kde se teprve chystaly, ale na mnoha jiných místech, včetně Olomouce, už jsou trhy otevřené. A zavřít je ze dne na den je vůči stánkařům ohromně nefér. Kdyby se platnost nařízení odsunula o pár dní, mohli stánkaři zejména v gastro stáncích stihnout prodat alespoň to, co měli předpřipravené. I loni byla možnost si jídlo odnést, což teď třeba zůstává v případě food courtů v obchodních centrech, zatímco prodejci na vánočních trzích tuto možnost vůbec nedostanou,“ cítí rozhořčení primátor města Olomouce Mirek Žbánek.

Olomoučané, kterým místní vánoční trhy přirostly k srdci a mají s nimi spojenou příjemnou adventní atmosféru, se samozřejmě bouří. Kromě naštvání však nejnovější opatření vzbudilo v lidech také velkou vlnu solidarity. „Dostávám mnoho dotazů, jestli je možné stánkaře z vánočních trhů podpořit i nějak jinak, než že si u nich lidé v rychlosti poslední den něco nakoupí. Lidé s nimi opravdu soucítí, je to hrozná situace, pro mnohé z nich jsou tržby z vánočních trhů v rámci roku opravdu zásadní a bez nich třeba nebudou moci ve svém podnikání pokračovat. Chceme jednat i s pořadatelem, jestli jako město můžeme pomoci tento zmar alespoň nějak zmírnit,“ říká náměstkyně primátora města Olomouce Markéta Záleská.

„Pro nás je to velký šok a zklamání. Přišlo to opravdu ze dne na den,“ řekla Monika Řehulková ze společnosti Kulturní Olomouc, která olomoucké vánoční trhy pořádá. V historickém centru stálo více než 130 stánků, podle nařízení vlády musely ukončit provoz. „Aktuálně řešíme finanční ztráty, které jsou jak pro nás, tak pro prodejce, obrovské. Trhy sice měly trvat 35 dní, ale veškeré náklady nese pořadatel před jejich začátkem. Taktéž prodejci musí nakoupit či vyrobit dostatek zboží, aby jej měli na pokrytí celého období. Někteří prodejci si na nákup berou úvěry, které následně splácí z prodeje,“ dodala Řehulková.

Krizové nařízení vlády směřuje přímo za pořadateli vánočních trhů a město Olomouc nyní nemá možnost do této situace nijak zasáhnout. Přesto se vedení města snaží najít řešení, jak alespoň částečně zmírnit dopady uzavření trhů na stánkaře, kteří si často na pořízení zásob zboží museli vzít úvěr. „Když jsme rušili kulturní program, měli jsme za to, že jsme včetně rozestupů mezi stánky a povinných dezinfekcí přijali společně s pořadatelem dostatečná opatření k tomu, aby bylo na olomouckých vánočních trzích bezpečno. Že v takovém případě opravdu nelze na náměstí vytvořit méně bezpečné místo, než jsou třeba nákupní centra. Vláda má bohužel jiný názor. Ačkoli nám nové nařízení v tomto směru nedává žádný smysl, nechceme ho nijak obcházet, ale zároveň chci věřit tomu, že se nám podaří najít nějakou zákonnou možnost, jak prodejce nenechat úplně na holičkách,“ doufá primátor.

Sto/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte