• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nad Evropou se stáhla mračna a Napoleon udeřil. Znáte osudy Habsburků?

  20.3.2018
  Andrea Cerqueirová

  Osudy Habsburků do všech detailů přednáší historička Jaroslava Nováková v pražské Zbraslavi. Tentokrát půjde o vládu Marie Terezie a dozvíte se o vojenských taženích Napoleona Bonaparte.

  Historička Jaroslava Nováková vás během tří večerů provede obdobím, které následovalo poté, kdy na habsburský trůn usedl syn Marie Terezie, císař Josef II., připomene vám, někdy neradostné osudy jejích dětí. „Projdeme bouřlivou dobou 19. století, dobou vlády císaře Františka Josefa I. a naše putování ukončíme převratným rokem 1918,“ říká.

  Před 26 lety první McDonald’s pobláznil Čechy. Po Big Macu se mohli utlouct

  Setkání budou ve středu 4. dubna a 9. května od 18 hodin v pražské Zbraslavi. Přesněji v obřadní síni Městského domu (U Malé řeky 3). Vstup je volný.

  Marie Terezie

  Kromě toho, že byla výbornou panovnicí, byla také plodnou ženou. S manželem císařem Františkem I. Štěpánem měla celkem šestnáct dětí, z toho pět synů a jedenáct dcer. Přestože ona sama se provdala z lásky, svým dětem tento „přepych“ neumožňovala. Většina z nich se stala součástí mocenské politiky. Ssňatkem ovlivňovaly dějiny nejen střední Evropy.

  Vyhlášený pražský nevěstinec navštívil i Franz Kafka. Salon Gogo lákal umělce i Habsburky

  Napoleon Bonaparte

  Mračna nad Evropou byla synonymem pro Napoleona Bonaparte a jeho vojenská tažení Evropou. Ta ovlivnila i životy mnoha členů habsburské dynastie. Významnou osobností tehdy byl František I., jehož vláda poznamenal nejen Napoleon, ale i kníže Metternich. Jeho nástupcem byl Ferdinand I., který byl jedním z nejoblíbenějších panovníků. Vysloužil si přízvisko Dobrotivý.

  FOTO: Poznejte životy panovníků habsburské dynastie

  Poznejte životy panovníků habsburské dynastie - Marie Terezie.Poznejte životy panovníků habsburské dynastie - Marie Terezie.Poznejte životy panovníků habsburské dynastie - Napoleon BonapartePoznejte životy panovníků habsburské dynastie - Napoleon BonapartePoznejte životy panovníků habsburské dynastie - Napoleon Bonaparte

  Revoluční rok 1848

  Revoluční rok 1848 přivedl na habsburský trůn mladého a pracovitého císaře Františka Josefa I. Jeho dlouhá vláda přinesla řadu politických i politických změn. Klíčovým rokem se však pro Habsburky stal rok 1918, kdy poslední rakouský císař Karel I. podepsal rezignaci na řízení státních záležitostí. Rakouská dynastie tak ztratila svůj vliv na běh českých dějin.  Nepřehlédněte