Vábnička na významné muže
Salon Goldschmiedt neboli Salon Gogo byl luxusní podnik, kam rád zavítal známý spisovatel Franz Kafka, následník trůnu František Ferdinand D’Este i jeho nástupce, král Karel I. Habsburský, který salon navštěvoval už od dob svých studií v Praze.Zavítal sem i pruský ministr Otto von Bismarck, dále tu komponoval tu skladatel Gustav Mahler. Egon Erwin Kisch sem situoval divadelní hříčku. Franz Kafka si do svého deníku zaznamenal: „Záměrně chodím uličkami, kde jsou děvky. Vzrušuje mě to chození kolem nich, ta vzdálená, ale přeci jen existující možnost s jednou jít.“
Luxusní nevěstinec s jednou toaletou
Na svou dobu byl salon luxusně zařízený. Hosté si mohli vybrat, v jakém budou obslouženi pokoji. Výběr byl vskutku pestrý a rozmanitý, v nabídce byl „turecký“, „perský“, „japonský“ nebo „doktorský“ pokojík. Podle knížky „Co v průvodcích o Praze nebývá 2“ v celém domě byla k dispozici jen jedna lázeň a jedna toaleta.
Své podnikání v Kamzíkové rozjel roku 1865 Emanuel Goldschmied, který byl vetešníkem a kavárníkem. Vyhlášený pražský nevěstinec fungoval v druhé polovině 19. století za Rakouska-Uherska a chvíli i za První republiky, konkrétně do roku 1919 (uvádí kniha Co v průvodcích po Praze nebývá). Jiné zdroje uvádějí rok 1922. V domě U Červeného páva několik let sídlila železářská firma Rudolf Schmidt & Comp., posléze ho koupil advokát Vladimír Kalenský.
Dům U Červeného páva, kde salon Gogo sídlil, je kulturní památkou
Prostituce v té době byla legální, od roku 1859 patřily nevěstince mezi koncesované živnosti. Prostitutky vlastnily policejní knížky s fotografií, jménem i záznamy z lékařských prohlídek, které v té době měly povinně předepsané. Návštěva veřejných domů se v té době společensky tolerovala.
Salon Gogo se nacházel v uličce, která byla dějištěm prostopášnosti už v období středověku. Dnes na místě salonu Gogo najdete restauraci U Červeného páva. Dům je od roku 1958 památkově chráněn jako kulturní památka. Spadá do památkové rezervace a zároveň je součástí historického centra Prahy, které je zapsáno pod UNESCO.