• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Vyhlášený pražský nevěstinec navštívil i Franz Kafka. Salon Gogo lákal umělce i Habsburky

    Navštěvovat nevěstince patřilo ke společenskému bontonu. Provoz nevěstinců byl normální koncesovanou živností. Nejvyhlášenějším podnikem své doby byl Salon Goldschmied neboli Salon Gogo.

    Vábnička na významné muže

    Salon Goldschmiedt neboli Salon Gogo byl luxusní podnik, kam rád zavítal známý spisovatel Franz Kafka, následník trůnu František Ferdinand D’Este i jeho nástupce, král Karel I. Habsburský, který salon navštěvoval už od dob svých studií v Praze.Zavítal sem i pruský ministr Otto von Bismarck, dále tu komponoval tu skladatel Gustav Mahler. Egon Erwin Kisch sem situoval divadelní hříčku. Franz Kafka si do svého deníku zaznamenal: „Záměrně chodím uličkami, kde jsou děvky. Vzrušuje mě to chození kolem nich, ta vzdálená, ale přeci jen existující možnost s jednou jít.“

    Jak vypadal most u Národního divadla před více než sto lety. Prohlédněte si Prahu po návratu v čase

    Luxusní nevěstinec s jednou toaletou

    Na svou dobu byl salon luxusně zařízený. Hosté si mohli vybrat, v jakém budou obslouženi pokoji. Výběr byl vskutku pestrý a rozmanitý, v nabídce byl „turecký“, „perský“, „japonský“ nebo „doktorský“ pokojík. Podle knížky „Co v průvodcích o Praze nebývá 2“ v celém domě byla k dispozici jen jedna lázeň a jedna toaleta.

    Své podnikání v Kamzíkové rozjel roku 1865 Emanuel Goldschmied, který byl vetešníkem a kavárníkem. Vyhlášený pražský nevěstinec fungoval v druhé polovině 19. století za Rakouska-Uherska a chvíli i za První republiky, konkrétně do roku 1919 (uvádí kniha Co v průvodcích po Praze nebývá). Jiné zdroje uvádějí rok 1922. V domě U Červeného páva několik let sídlila železářská firma Rudolf Schmidt & Comp., posléze ho koupil advokát Vladimír Kalenský.

    Legendární bufet Automat Koruna. Místo, kde vzniklo ruské vejce

    Dům U Červeného páva, kde salon Gogo sídlil, je kulturní památkou

    Prostituce v té době byla legální, od roku 1859 patřily nevěstince mezi koncesované živnosti. Prostitutky vlastnily policejní knížky s fotografií, jménem i záznamy z lékařských prohlídek, které v té době měly povinně předepsané. Návštěva veřejných domů se v té době společensky tolerovala.

    Salon Gogo se nacházel v uličce, která byla dějištěm prostopášnosti už v období středověku. Dnes na místě salonu Gogo najdete restauraci U Červeného páva. Dům je od roku 1958 památkově chráněn jako kulturní památka. Spadá do památkové rezervace a zároveň je součástí historického centra Prahy, které je zapsáno pod UNESCO.

    Lída Baarová luxusní vilu na Hanspaulce nikdy ráda neměla. Zemřela tam její sestra



    Nepřehlédněte