Naděje, mír, přátelství a láska. Historie adventního věnce aneb znáte jeho symboliku

Další fotky

V neděli nás čeká začátek adventu a s ním i zapálení první svíčky na adventním věnci. Málokdo však ví, odkud tato tradice pochází, a co jednotlivé svíce symbolizují.

Kruh symbolizoval Slunce

Historie, která předcházela vzniku tradic adventního věnce, je skutečně bohatá. Zvyk mohl inspirovat židovský svátek světel neboli chanuka, o které lidé postupně zapalovali osm svíček na speciálním svícnu. Křesťané se mohli zhlédnout i v dávném zvyku Germánů, kteří v zimě zapalovali oheň uprostřed zeleného kruhu, aby tím znázornili Slunce.

Na konci 19. století přišel nenápadný, ale klíčový nápad. Německý pedagog a kněz Johann Wichern tehdy učil malé sirotky a před Vánoci je chtěl trochu potěšit. 30. listopadu, na svátek svatého Ondřeje, proto dal do společné jídelny zavěsit kolo od vozu ozdobené po okrajích celkem 23 svícemi, které symbolizovaly 23 dní do příchodu Vánoc.

Myšlenka se lidem rychle zalíbila. Netrvalo dlouho a v jednom z kostelů v Cáchách se objevil první adventní věnec. Na tom byly už jen čtyři svíce symbolizující čtyři adventní neděle.

Adventní strašidla a příšery z cizích krajů. Soupis vánočních bubáků i důstojnějších zjevení by vydal na objemný bestiář

V Čechách se zvyk uchytil krátce před druhou světovou válkou. Po válce byl obyčej jako vše německé odmítán, a tak se adventní věnce začaly v domácnostech zapalovat či věšet na dveře ve větší míře až po sametové revoluci.

Symbolika svící

Každá svíčka má přesně svůj daný význam. První svíčka nese jméno Naděje. Letos ji zapálíme 29. listopadu na první adventní, tedy železnou neděli. Druhá svíčka se nazývá Mír. Zapalujeme ji na druhou, bronzovou neděli, která letos připadá na 6. prosince. Třetí svíčka s názvem Přátelství se rozhoří v neděli 13. prosince, tedy na stříbrnou neděli. A konečně čtvrtá svíčka s názvem Láska se dočká zapálení na poslední adventní, tedy zlatou neděli. Tato svíčka bývá podle tradice růžová.

Věnec je symbolem věčnosti

Historicky k adventu neodmyslitelně patřila fialová barva, která symbolizovala rozjímání a pokání. Fialové roucho v době adventu oblékal i kněz. Na čtvrtou adventní neděli však oblékl roucho růžové. Růžová odkazuje na naději upřenou ke zrození Ježíše Krista.

Adventní věnec zdobily tři fialové svíčky, které doplnila jedna růžová. Tyto barvy však nemusí být vyhrazeny jen svíčkami. Na věnec můžete použít i svíčky jiné barvy a doplnit je například fialovými či růžovými stuhami.

Nehoňte se za dokonalostí. Stejně neexistuje. Máme několik dobrých rad, jak přežít Advent a Vánoce

Jak už to tak bývá, tradic vzniklo více. V protestantských rodinách se používala hlavně červená, která symbolizovala Kristovu prolitou krev a zlatá potom život a vítězství dobra. Dnes se těší oblibě též bílé svíčky symbolizující sváteční atmosféru.

Samotný věnec měl symbolizovat věčnost. Podle nejstarších tradic měl rovněž odhánět zlé duchy a zajistit domácnosti požehnání. Kromě svíček, mašlí a dalších dekorací ho zdobily hlavně větvičky jehličnanů či cesmíny.

Je zajímavé, kolik podob adventní věnec může mít.

FOTO: Adventní věnec

Adventní věnec - advent adventni venec vanoceAdventní věnec - advent adventni venec vanoceAdventní věnec - advent adventni venec vanoceAdventní věnec - advent adventni venec vanoceAdventní věnec - advent adventni venec vanoce
Další fotky
Adventní věnec - advent adventni venec vanoceAdventní věnec - advent adventni venec vanoceAdventní věnec - advent adventni venec vanoceAdventní věnec - advent adventni venec vanoceAdventní věnec - advent adventni venec vanoceAdventní věnec - advent adventni venec vanoceAdventní věnec - advent adventni venec vanoceAdventní věnec - advent adventni venec vanoceAdventní věnec - advent adventni venec vanoceAdventní věnec - advent adventni venec vanoceAdventní věnec - advent adventni venec vanoceAdventní věnec - advent adventni venec vanoce
Dnes, 16:45
Památkáři opravují Mincovnu v areálu hradu a zámku Český Krumlov. Obnovují interiéry i fasádu, vznikne...
Dnes, 16:30
Stárnutí přináší prarodičům příležitost přemýšlet o výchovných chybách, které udělali u svých dětí. Role babičky...
Dnes, 16:12
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 16:12
Spotřebitelé by se měli dočkat lepší ochrany na trhu s energiemi. Přinést ji má vládní...
Dnes, 15:57
Kvůli státní podpoře existuje na trhu řada firem, které by za normální situace na trhu...
Dnes, 15:45
Horský hotel a televizní vysílač na Ještědu, Labská bouda, karlovarský hotel Thermal, obchodní dům Kotva,...
Dnes, 15:35
Starší lidé čelí dříve či později úbytku fyzických dispozic a kognitivních schopností, které zahrnují paměť,...
Dnes, 13:52
Cizinci tvoří zhruba 15 procent zaměstnanců v Česku. Za poslední desetiletí se podíl zahraničních pracovníků...
Dnes, 12:22
Češi jsou ohledně sdílení svých dat nejvíce nedůvěřivým národem v Evropě. Nejvíce si chrání zdravotní...
Dnes, 12:17
Výzkum české společnosti Bene Meat Technologies má za cíl vyvinout technologii produkce kultivovaného masa v...
Dnes, 11:55
Index protiepidemického rizika PES klesl k dnešku o jeden bod na 68 bodů. Ve čtvrtém...
Reklama