Adventní strašidla a příšery z cizích krajů. Soupis vánočních bubáků i důstojnějších zjevení by vydal na objemný bestiář

18.12.2019
Františka Vrbenská
Další fotky

Strašidelní průvodci adventem a Vánocemi patřili k vrcholu temné poloviny roku, která začíná na sklonku října, před Samainem. Mohli být krásní a vlídní. Ale daleko častěji bývali pořádně ohavní a příšerného charakteru – kdysi zřejmě vyžadovali lidské oběti. Adventní nadpřirozená stvoření kopírovala převážně lidský vzhled, pokud za něj pokládáme vzpřímenou postavu se čtyřmi končetinami a jednou hlavou. Mutací k základnímu modelu se nabízelo nepřeberně. Ostré zuby, rohy, parohy, drápy, zoban, chvost, děsivá kukadla. Znetvořené obličeje, obří nebo naopak miniaturizované rozměry, srst, tu a tam peří.

Nejpodivnější vánoční zvyky ve světě. Nestačíme se někdy divit, co všechno je o Vánocích možné

Obcházeli také tvorové zvířecího zevnějšku s atributem „Vánoční“. Samozřejmě že žádný z nich nevypadal ani vzdáleně normálně. Řadili se k nim živočichové jen určitých vybraných druhů. Zvláštní postavení, ale také významné role ve vánočních oslavách příslušely vepřům / divočákům (např. zářící svině Gloso) a kozlům / kozám (třeba lomozící Klapperbock), případně beranům.  Prostoru se dostalo kočce (islandská kanibalská Jólaköttur), vlku /psovi (velikánský černý Capelthwaite, který inspiroval A. C. Doyla), koním (útočná Mari Llwyd). Zvláštní případ představovali bílí králíci – vlastně přeměněné čarodějnice.

Jak se kde a kdy rozsvěcoval vánoční stromeček. Má hodně dlouhou historii

Kromě toho se vyskytovali neviditelní zlí duchové, jejichž skutečný vzhled zůstává utajen. Některé zjevy se dají těžko zařadit, třeba poletující světelné koule Luzieschein o sv. Lucii, Buttnmandl čili živý snop obilí ověšený kravskými zvonci nebo bludičky, které rovněž skrývaly čarodějnice. V adventu vykazovaly mimořádnou aktivitu i jinak fádní potvory, rumunští upíři, severští trollové a všudypřítomní vlkodlaci. Magické období vůbec stíralo hranici mezi světem lidí a zvířat. Projevilo se mimo jiné na tuleních, kteří na sebe brali lidskou tvářnost a na čas odkládali svoji zvířecí kůži.

Nestvůry jako z hororu. Proč jsou předvánoční obchůzky tak děsivé i pro dospělé?

Bytosti, s nimiž se potkáváme v ozvěnách folklóru, většinou sdílejí brutalitu, agresi, vměšování se do člověčích záležitostí a krvelačnost. Dohlížejí na pořádek, sváteční úklid, adventní půst a sexuální askezi, na to, aby se nelenošilo, ale podle vánočního harmonogramu byly (ne)vykonány ty či ony domácí práce. Nezřídka škodí z rozmaru. Bijí, koušou a trestají preventivně, jaksi výchovně. S některými se dá obchodovat a odvrátit ohrožení pamlsky, nápoji nebo mincemi. Jiné zažene kravál: rachocení na pánve a hrnce, hraní na hudební nástroje, házení sušeného hrachu. Vykuřovalo se bylinami, sušeným černobýlem, borovým jehličím, jalovčím. Proti čarodějnicím pomohla snítka cesmíny, proti trollům pochodně.

Vánoční cukroví a jeho historie. Neuhádnete, odkud se vzalo

Nezbedné děti trollů Jólasveinar – Vánoční chasníci proměnlivého počtu a groteskních jmen, se vraždit odnaučili, zato sexuálně harašili, kradli chutné potraviny a tropili obrovský nepořádek. Pořádnou spoušť dokázali hospodyňkám natropit rozverní čertíci kallikantzaroi. Hrůzu budil kulinářský obří lidožrout a čaroděj Stallo, který si vybíral děti a pekl je na ohýnku do měkka. Mrazivým ovzduším povlávali Vánoční lidé – ozvěny duchů či démonů, jimž kdysi Sámové obětovali… S počátkem 19. století nastoupil Jack Frost, obrozený mytologický Zimní stařec, vládce mrazu, sněhu, fujavic. Ale také Děda Mráz (oblíbený filmový „Mrazík“ z r. 1964), který naděluje až v lednu, byl původně Velký stařec severu, mocný kouzelník unášející děti, vládce ledového chladu a sněhových bouří.

Tip na výlet: Salzburský Advent ovládají krampusové a perchty i Ježíškův trh a skvělý punč

Královnou reje zimních příšer je tajemná Perchta, Šperechta, Perychta, Berchta či Berta, která vystupuje po celý vánoční čas. Je jeho duší, symbolem, ztělesněním zimy, ale také obrody, která do kraje přichází s prvními náznaky jara. Kořeny jejích inkarnací sahají k pradávným božstvům evropských kultur. Objevuje se jako Paní Zimy, Bílá čarodějnice, Ledová či Sněhová královna, Christmas Mother, podle různých známek i Meluzína. Snad nejstarší personifikaci představuje zlobná obří stařena Nicneven či Gyre-Carling, s modrým nosem připomínajícím zoban; může se však proměnit v mladou krásku. Vládne smrti, kouzlům, zimnímu počasí, poroučí Divoké honbě, která od martinského svátku až do jara pročesává lesy.

Jak v době adventu vyzrát na čarodějnice? Pomůže svatá Lucie. Jen vědět, jak na to

Jako jeden z aspektů bohyně Friggy, Spinnstubenfrau, navštěvovala Perchta domácnosti a přísně dohlížela, aby len a vlna byly rychle spředeny. Coby Frau Holle, Perinbaba, obstarávala sněžení. V podobě Matky Huldy se starala o nebohá nekřtěňátka a létala s nimi kolem komínů na koštěti – hle, část pověstí o Meluzíně. Perchta občas chodila v bílé plachtě, jindy v kožiše s rozšklebenou zubatou hlavou šelmy nebo draka, někdy s ptačím zobákem. Bývala vybavena řeznickým nožem a putýnkou na krev. Provinilce proti zákonům adventu za živa vykuchala, do břišní dutiny jim cpala roští nebo koudel.

FOTO: Adventní strašidla a příšery z cizích krajů

Adventní strašidla a příšery z cizích krajů - JulebukkingAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - vepř a vánoceAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - GlosoAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - JulbockAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - vánoční kozlík
Další fotky
Adventní strašidla a příšery z cizích krajů - Mari LwydAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - Grýla a LeppalúdiAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - StaloAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - KallikatzarosAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - Zimní stařecAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - děd MorozAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - Santa ClausAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - ButtnmandlAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - Frigg jako tkadlenaAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - PerchtyAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - Frau Holle-PerchtaAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - frau HolleAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - Frau_HolleAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - Perchtin doprovodAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - Christkind a Hans TrappAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - befanaAdventní strašidla a příšery z cizích krajů - santa claus

Bílá čarodějnice Perchta mívala i manžela, který dlouhou čepelí a vražednými aktivitami evokuje postavy moderních hororů, a doprovod. Zčásti líbezný, vyšňořený špičatými klobouky s květinami, jak je známe z masopustů, převažovaly však šeredné huňaté nestvůry s rohy. Záznam z počátku 15. století popisuje Šperechtinu zlatou hlavu, cínové oči, měděné uši, železný nos, stříbrnou bradu a olověný krk – což připomene některá líčení Ježibaby či baby Jagy.

Přízraky a vidiny přenesené na plátno. Baladický svět Jaroslava Panušky

Vyskytovaly se i hodné bytosti, které smrtelníkům, zvláště dětem, přinášely dárky. S naším Ježíškem splývá Père Noël – obdoba svatého Mikuláše smíšeného s Weinachtsmanem, personifikací Zimy.  Jezulátko je skoro nevhodné uvádět v souvislosti s vánočními zjeveními, ale jako Christkind bývalo v některých částech Německa představováno bíle oděnou dívkou s věncem na hlavě (tak se strojí Lucky o dni svaté Lucie). Doprovázel je / ji služebník, bývalý zloduch Hans Trapp v úloze, která je variací Knechta Ruprechta, Černého Petra nebo Krampuse při mikulášském svátku.

Po Novém roce naděluje vlídná čarodějka Befana na jihu, na severu pak skřítek Joulupukki.  Až v polovině ledna zaťuká Nuuttipukki – Kozlí muž a za korbílek dobrého piva dá požehnání!Nepřehlédněte