Tip na výlet: Salzburský Advent ovládají krampusové a perchty i Ježíškův trh a skvělý punč

1.12.2019
Táňa Pikartová

Krampusové a perchty neomylně hlásí čas Vánoc. Jsou zahalení v rozcuchané zvířecí srsti, na obličeji mají hrůzu nahánějící masky, v rukou kravské zvonce, košťata a řetězy, tak se chvíli dupající, chvíli tancující tlupa prohání salcburskými uličkami. Perchty jsou v podstatě dobří duchové, kteří mají za úkol svým ohyzdným zjevem zastrašit zimu a přivolat jaro. Tento vskutku drsný zvyk má v Rakousku velmi dlouhou tradici, která sahá až do pohanských dob.

K vánočním svátkům patří také květiny. Řezané i v květináčích

V době Adventu začíná v Mozartově městě mimořádně krásné období. Vánočně vyzdobené město se rozzáří tisíci světel, vůně horkých kaštanů a svařeného vína proniká do všech uliček a zákoutí Starého Města.

Toulky Salzburkem jsou v předvánočním čase velkým výjimečným zážitkem. Zvláště inspirativní jsou adventní trhy, z nichž největším a nejslavnějším je historický Ježíškův trh na Rezidenčním a Chrámovém náměstí. Mimořádné kouzlo má také adventní trh na nádvoří zámku v Hellbrunnu. Za návštěvu stojí i další adventní trhy, z nichž má každý svou osobitou atmosféru, na Mirabellském náměstí u Mirabellské zahrady, v průchozím vnitřním dvoře a v zahradě tradičního hostince Sternbräu. Součástí letošních adventních trhů je také salzburská zoo, salzburská pevnost, adventní trh je i na zámku Franziskischlössl a tradiční farmářský trh na zámku Glanegg.

Voňavé pečivo z mouky a medu. Bez perníčků se Vánoce neobejdouNepřehlédněte