Už je ze samotných povídeček kolem těchto sladkých dobrot musí být jasné, že s cukrovím nikdy nemohli přijít křesťané. Lidé se totiž domnívali že je cukroví velmi mocné. Takže si na něm dávali setsakramentsky záležet.
Kolečko jako symbol slunce
Vykrajovala se třeba nejrůznější zvířátka jako symbol těch, která měli ve chlévech, nebo kolečka, to byl zas symbol slunce, které jim dávalo světlo, teplo, ale také je mohlo snadno zahubit.
Když cukroví naši předci napekli, tak je věšeli na ovocné stromy, to aby v příštím roce měli hojnost ovoce. Věšelo se také ale na domy, to aby se v nich drželo štěstí a na chlévy, aby zvířata v nich byla v pořádku a prospívala. To co zbylo se rozdalo mezi příbuzenstvo.
Medová cukrátka od 13. století
Peklo se také naprosto jinak. Lidé neměli peníze na to aby si mohli dopřávat cukr, mouka byla spíš vzácnost. Takže cukrátka dělali ze sušeného ovoce s velkým množství medu, srdce nejednoho vegetariána by tedy určitě zaplesalo. Navíc cukroví vyrobené z medu se na našem území peklo už od 13. století. Ano, byly to oblíbené medové perníčky.