26.1.2021
Zdraví

Víno a sýr mohou léčit stáří. Jaké potraviny vám naopak uškodí?

Starší lidé čelí dříve či později úbytku fyzických dispozic a kognitivních schopností, které zahrnují paměť, vnímání a pozornost, komunikaci a myšlení. Není nutné hned sahat k lékům; místo nich se nabízejí podpůrné prostředky – přírodní, zdravé, příjemné.

24.1.2021
Zajímavosti

Tvář Boženy Němcové: zrcadlo filmu a divadla

Loňské 200. výročí narození naší nejslavnější spisovatelky oslavila ČT natočením čtyřdílné minisérie „Božena“ v režii Lenky Wimmerové. Podle scénáře Martiny Komárkové a Hany Wlodarczykové vznikla výpravná podívaná: vzbudila výraznější mediální ruch než samotné jubileum.

23.3.2020
Lifestyle

Boj s koronavirem zdravě a příjemně. Mocný vitamin D

Kdo sleduje zahraniční zprávy o koronaviru SARS-CoV-2, mohl si už před několika dny povšimnout stručné zprávy, že vitamin D pozitivně ovlivňuje obranyschopnost lidského organismu také proti této infekci. Přispívá nemalou měrou k jeho ochraně před nákazou, ale také ke snížení probíhajících zánětů. Jedná se vlastně o hormon, který si tělo samo syntetizuje, když je pokožka vystavena ultrafialovému záření ve slunečním světle. Nečekejme magii ani zázraky, rozhodně nám však prospěje, pokud se „déčkem“ zásobíme. Možností, jak ho doplnit, máme více, každému podle chuti!

20.3.2020
Lifestyle

Jak bojovat s koronavirem zdravě a příjemně. Minerály a vitamíny

Onemocnění COVID-19 ohrozilo náš obvyklý život. Jak se můžeme bránit? Víme, že je nezbytné dodržovat pečlivě hygienu a omezit sociální kontakty. Dostali jsme informace, na koho a kam se obrátit pro pomoc a radu. Vynořila se také řada protichůdných, mylných i zavádějících zpráv. Jisté je, že stravou obsahující důležité živiny podpoříme svoji imunitu, a to už znamená bod v náš prospěch.

27.2.2020
Zajímavosti

Šířil věhlas české hudby. Antonín Rejcha, žák a učitel slavných evropských komponistů

Výtečný muzikant a hráč na dechové nástroje, skladatel, významný hudební teoretik a pedagog, který se nebál nových postupů. Žil v neklidných časech společenských a politických zvratů, kdy se svět i kultura nenávratně změnily a zamířily ke své moderní podobě. Antonín Rejcha, žák a učitel slavných evropských komponistů, propojil hudbu 18. století s novou érou…

23.2.2020
Lifestyle

Laskavý lékař zvířat a lidských duší James Herriot zemřel před čtvrt stoletím

Četly a milovaly jej miliony lidí… a stále je tomu tak. Knihy psal skromný, nenápadný veterinář, který se celý život snažil pomáhat trpícím a ohroženým bytostem. Vzpomínají na něj v muzeu Jamese Herriota, ve fan-klubech po celém světě, v nových a nových reedicích jeho díla. Herriotovy – Wightovy knihy díky výrazné literární úrovni, empatii a humoru, lásce ke zvířatům a k rázovitému Yorkshiru nebudou stárnout.