Tvář Boženy Němcové: zrcadlo filmu a divadla

Další fotky

Loňské 200. výročí narození naší nejslavnější spisovatelky oslavila ČT natočením čtyřdílné minisérie „Božena“ v režii Lenky Wimmerové. Podle scénáře Martiny Komárkové a Hany Wlodarczykové vznikla výpravná podívaná: vzbudila výraznější mediální ruch než samotné jubileum.

Přes proud času zůstává tvorba Boženy Němcové aktuální na rozdíl od řady literárních klasiků. Záplava článků před rokem a velmi rušné reakce na zmíněný seriál ukazují, že pro současnost má zvláštní význam poselství, které nám paní Božena zanechala svým životem.

Předběhla éru sociálních sítí. Aňa Geislerová nestačí reagovat na ohlasy seriálu Božena

Můžeme polemizovat, zda je vhodnější představitelkou Němcové Anna Kameníková pro spisovatelčina mladší léta, nebo Aňa Geislerová, která s jistotou i odstupem ztvárňuje zralejší paní Boženu. Pamětníci si možná vybaví, že obdobný diskurs „odrovnal“ nepříliš zdařilý historický seriál „Matka“ (1975), když charakterní herečka Antonie Hegerlíková nahradila pohlednou Ninu Konvalinkovou.

Minisérie „Božena“ je úctyhodným dramaturgickým počinem, třebaže se jí vyčítají kontroverzní momenty: vášnivé milostné scény a lehce povrchní pohled na spisovatelčinu osobnost. Božena Televizní záběry nehovoří o niterných snech i badatelských ambicích Němcové. Horovala pro vědecký pokrok, vážně se zajímala o techniku a přírodovědu. A rozhodně nebyla jediná žena (napříč všemi sociálními vrstvami své doby), která šla za hlasem srdce… nebo selhávala v úloze hospodyně, což se tvořivým bytostem stává.

Otevřený dopis paní Boženě Němcové, rozené Panklové

Seriál Lenky Wimmerové staví do centra pozornosti vztah Boženy a Josefa Němcových, zachycuje spisovatelčin zápas o vlastní nezávislost a tvůrčí cestu. Používá přitom dnešní feministický pohled a nezřídka také moderní jazyk. Určitě utkví divákům v paměti; i starší díla se však snažila pro současníky objevit spisovatelčin naturel a příběh – vždy trochu jiným způsobem podle charakteru doby a vizí tvůrce.

Barunka Panklová vystupuje už ve zpola autobiografické „Babičce“. Stěžejní dílo Němcové adaptovala právě před 100 lety v roce 1921 historicky druhá (!) československá režisérka Thea Červenková. Protagonistku ztvárnila herečka a operní pěvkyně Ludmila Innemannová ve své nejvýznamnější a přitom poslední filmové roli; bylo jí 53 let jako skutečné „babičce“ Magdaléně Novotné. V r. 1940 předlohu natočil oblíbený scénárista a režisér František Čáp (o rok později slavil úspěch jeho „Noční motýl“ s Hanou Vítovou). Jako Barunka se představila desetiletá Nataša Tanská, později spisovatelka i výtvarnice. V titulní roli excelovala divadelní herečka Terezie Brzková, která filmovou kariéru zahájila ve značně důchodovém věku. Vystoupila mimo jiné i ve třech dalších snímcích na motivy pohádek Boženy Němcové.

Tajnosti pohádky Byl jednou jeden král… Jak získala Milena Dvorská roli Marušky? A co ještě?

Diváci si připomenou poetickou „Babičku“ z r. 1971, dvoudílný televizní film v režii Antonína Moskalyka. Pro výtečnou, nedoceněnou Jarmilu Kurandovou se titulní postava stala první velikou a zároveň i poslední rolí.  Vynikající výkony podala Libuše Šafránková jako půvabná Barunka, uhrančivý Petr Čepek jako černý myslivec, tragicky dojímavá Libuše Geprtová jako Viktorka. Amatérská černobíle nasnímaná černohumorná komedie „Babička aneb Jak to bylo doopravdy“ (2009) Pjeera van Ecka (skutečným jménem Petra Vaňka) a Martina Procházky kolísá mezi úctou ke knize a její demytizací.

Osudy krásné a talentované ženy s neradostnou sudbou inspirovaly během let desítku režisérů; zachycují tak měnící se pohled na ikonu české literatury. Někdy byl stroze dokumentární, jindy se jednalo o tzv. dokudrama (dokumentární drama), faktograficky pojatý hraný film či dokumentární snímek s vloženými hranými pasážemi. Podobu a herecký um propůjčily velké spisovatelce výrazné umělkyně z našeho hereckého univerza.

Bojoval za svobodu národa roku 1848, dožil se jí roku 1918. Z plodného života česko-amerického pionýra Františka Korbela

Do životopisného snímku Otakara Vávry „Horoucí srdce“ (1961) byla obsazena garnitura nejlepších herců. Ve fresce z české společnosti za Bachova režimu zpodobnila paní Boženu mladá Jiřina Švorcová. „Vávrova Němcová je neskutečně silná a hrdá ženská, kterou bychom v dnešní době potřebovali jako sůl. Nějak jsme si zvykli, že nepotřebujeme národní hrdiny, natož národní hrdost,“ praví komentář na portálu csfd.cz. V televizní inscenaci „Božena Němcová“ (1961) si zahrála Dana Medřická. Jana Březinová a Radoslav Brzobohatý vytvořili manžele Němcovy ve velmi dobrém televizním filmu „Vlčí halíř“ (1975) na motivy románu Jindřicha Šimona Baara „Paní komisarka“.

Slovenský televizní film „ Jako listy jedného stromu“ (1979) zachycuje „slovenské období“ spisovatelčina života, kdy byl Josef Němec služebně odsunut do Uher. Právě Božena Němcová byla iniciátorem tvůrčí vzájemnosti a kulturní součinnosti mezi Čechy a Slováky. Němcovi se objevili s tvářemi Dany Syslové a Radovana Lukavského. Otakar Vávra se k paní Boženě vrátil ve filmu „Veronika“ (1985) podle stejnojmenné novely Miloše Václava Kratochvíla. Komorní drama o vztahu Němcové a její obdivovatelky v atmosféře policejního nátlaku a v ponurém období spisovatelčiny existence bylo hereckým koncertem Jany Hlaváčové a Taťjany Medvecké.

Slovensko, země tajemná. Lidé chtějí vědět, nikoliv věřit

Režisérka Olga Sommerová se studiu života Boženy Němcové věnuje dlouho a s hlubokým zaujetím. V dokumentárním snímku „Nesmrtelná hvězda Božena Němcová“ (1997) – eseji vytvořené na základě spisovatelčiny korespondence, rozkrývá odvrácenou tvář jejího mýtu a snaží se vystihnout skutečnou paní Boženu, její politický a literární význam, tragiku sudby statečné a duchaplné ženy uprostřed maloměšťácké společnosti. Podobnou cestou se dala německá režisérka Dagmar Knöpfel. Zvolila si závěr životní dráhy Boženy Němcové, kdy se již vážně nemocná uchýlila do Litomyšle a psala svým blízkým a přátelům hořké, drásavé listy. Název moderně pojatého hraného filmu je citátem z jejích dopisů a skrývá v sobě veškeré zoufalství spisovatelčiny situace: „Tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu“ (2005). V hlavní roli předvedla brilantní výkon Corinne Harfouchová.

V roce 2011 vzniklo k 150. výročí spisovatelčina úmrtí dokumentární drama „Obrazy ze života Boženy Němcové“ (režie Ljuba Václavová). V mozaikově utvářeném snímku skvěle představovali protagonistku a jejího manžela Lenka Vlasáková a Martin Myšička.  Třicet let úsilí stála režisérku Věru Chytilovou snaha vytvořit životopisný snímek o Boženě Němcové. Cílevědomé a houževnaté první dámě českého filmu se kvůli různým překážkám nezdařilo prosadit natáčení vzdor již hotovému, výtečnému scénáři. Potěšilo by ji, nebo rozzlobilo, že její vysněný projekt uskuteční někdo jiný?

Sousedé moji milovaní, přijeďte k nám do Otvovic, vzkazuje Lucie Bílá

Pražské divadlo Ta fantastika uvedlo v r. 2008 muzikál „Němcová!“ autora Jiřího Procházky s hudbou Václava Noida Bárty.  V titulní úloze s úžasným nasazením hrála a zpívala Lucie Bílá. Olga Sommerová se k tématu osobního a tvůrčího osudu Boženy Němcové vrátila v libretu „Jsem královna bláznů“, kde využila texty Jaroslava Seiferta, Vladislava Vančury a Viktora Dyka i spisovatelčiny dopisy. Hudbu ke komorní opeře složila Lenka Nota Foltýnová (premiéra 2017).

Že Němcová zaručeně není „out“ dokazují dvě divadelní inscenace z poslední dekády. K 150 letům od spisovatelčiny smrti vznikla komorní hra Miloše Horanského „Neumím jinak než láskou“, jejímž jádrem byly citové vazby paní Boženy „uhrančivé tvorbou i životním stylem“a hořké peripetie jejího manželství, kolísajícího mezi něhou a nesvárem (Tatiana Dyková, Tomáš Pavelka, Aleš Procházka; Viola, premiéra 2012). Národní divadlo uvedlo v r. 2016 drama Lenky Lagronové „Jako břitva“, které zdůrazňuje vztahy muže a ženy ve společnosti vrcholícího národního obrození. Boženu Němcovou velmi vitálně ztvárnila Magdalena Borová.

FOTO: Němcová – film

Němcová – film - Božena NěmcováNěmcová – film - Anna GeislerováNěmcová – film - BabičkaNěmcová – film - Terezie BrzkováNěmcová – film - Jarmila Kurandová
Další fotky
Němcová – film - Josef NěmecNěmcová – film - Božena Němcová 1850Němcová – film - horoucí srdceNěmcová – film - VeronikaNěmcová – film - Jana HlaváčováNěmcová – film - Lenka VlasákováNěmcová – film - Věra ChytilováNěmcová – film - Josef NěmecNěmcová – film - Portrét Boženy Němcové

O původu a datu narození Boženy Němcové existují dohady. O dni jejího úmrtí 21. ledna roku 1862 není pochyb, stejně tak nesporný zůstává přínos české kultuře a národní identitě. Právě otevřením méně známých stránek jejího životopisu se nám stává bližší, její tvorba pochopitelnější. I s milenci a rozčepýřenou domácností…!  Už před lety někdo z diváků tvrdil, že by její památka unesla odvážnější a dějově atraktivnější film. Je minisérie „Božena“ tím pravým?

Božena Němcová je prvá žena, jež v Čechách nesla na svých bedrech dvojí osud, z nichž jeden byl žalostnější druhého: osud básnířky a osud ženy, jež měla odvahu jednat podle svého srdce.“ (Vladislav Vančura)

 

 

 

Dnes, 04:00
Vláda schválila pro březen a duben zvýšení nemocenské ze 60 na sto procent výdělku a...
Dnes, 04:00
Karel Habětínek byl právníkem, docentem vídeňské univerzity, kde zastával i funkci děkana, kromě toho byl...
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Domovina palem je sice v tropech a subtropech, ale některé lze pěstovat i v našich...
Včera, 14:58
Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá mimo provozovny...
Včera, 13:25
Každou sekundu zde shoří sedm set milionů tun vodíku. Popelem je hélium a nepatrný, nicotný...
Včera, 11:33
V pátek schválená protiepidemická opatření nebudou pro výrazné zlepšení situace stačit, uvádí Centrum pro modelovaní...
Včera, 11:15
Skákavka, pavouk, který kromě naprosto dokonalých očí, které mu dopřávají jeden z nejlepších zraků mezi...
Včera, 10:41
Sám prošel Jedličkovým ústavem jako žák a po absolvování vysoké školy se do něj vrátil...
Včera, 08:30
Čtrnáctkrát trestaný recidivista se chodíval do třešňového sadu obnažovat před dětmi často. Když ale narazil...
Včera, 07:00
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyzval ke sdílené solidaritě mezi lidmi. Na CNN Prima News...
Reklama