Předběhla éru sociálních sítí. Aňa Geislerová nestačí reagovat na ohlasy seriálu Božena

19.1.2021
Daniela Hatinová

Herečka, která natočila již víc než 50 filmů, přistupuje ke svým rolím pečlivě. Říká, že herec by se měl snažit do své role vcítit. Někdy je to snadné, když role odpovídá hercově přirozenému naturelu, jindy „složité“. Před nedávnem nás Aňa Geislerová upoutala v jedné z hlavních ženských rolí v seriálu Mattoni. Předtím ve filmu Pohádky pro Emu režiséra Havlíka, kde měla hlavní roli po boku herce  Ondřeje Vetchého.  Filmy Želary, Kráska v nesnázích a Nevinnost byly nominovány na cenu Český lev.

Božena Němcová by filmu přála. Poskytla náměty na téměř stovku snímků

Nyní herečka ztvárnila nesnadnou roli  naší první spisovatelky, manželky vlastence, ale i vysokého finančního komisaře, Boženu Němcovou. Aňa Geislerová upřímně říká, že vžít se do této role bylo pro ni složité, ale i krásné. Vždyť ani skutečná Božena to neměla snadné. Prožívala vztah, do kterého se promítaly vlastně polohy dvě, vysokého financiála a ženy pana komisaře na straně jedné, a upřímného vlastence a velké vypravěčky na straně druhé. Byl to vztah dvou silných osobností, jak  to vidí i  režisérka Lenka Wimmerová. „Naši minisérii by možná lépe vystihoval název Josef a Božena, “ uvedla mezi jiným k filmu pro Blesk.cz. „Vztah Němcových je hlavní vypravěčskou osou scénáře, „ říká zas pro deník MF Dnes scénáristka Hana Wlodarczyková.

Poklad na chalupě

Před natáčením bratr herečky našel na půdě  letní chalupy prastarou knížku Zlatoroh. Aňa Geislerová se zadívala na portrét ženy. Připadalo jí, že je  přísná, ale to byl první okamžik. Když si malý oválný portrét k očím  víc přiblížila, zjistila, že ta tvář je krásná. Prostudovala si Babičku, Divou Báru i milostnou korespondenci, bylo to napínavé a inspirující. Ale předlohu pro svou roli pochopila teprve až  když si to všechno „jako skládačku“ zasadila do „kontextu doby“, jak vysvětluje.

Románová extáze Karoliny Světlé

A dál líčí, že Božena Němcová byla především žena výjimečná. Určitě by toho napsala mnohem víc, kdyby měla lepší možnosti. Třeba kdyby měla jiné manželství, žila v jiné době, narodila se jinde. Jenže ženy v té době i v jiných manželstvích neměly možnosti jako ženy dnes. Krom soukromých dopisů nepsaly. Neměly k tomu ani vzor. A ona jim ho vytvořila.

Poprask na Facebooku

Aňa Geislerová na záplavu ohlasů na její roli Boženy na sociálních sítích i médiím říká, jak to bylo poněkud složité se do Boženy Němcové vcítit. A přesto právě ji pro miniseriál vybrali, pro roli spisovatelky v jejích zralých letech. Herečka však  má  řadu jistých předpokladů, nejen zkušenosti v kvalitních filmech, ale také tím, že sama je maminkou tří dětí. Také je autorkou fejetonů, které vyšly v roce 2015 a v dalším roce v soutěži Magnesia Litera byly oceněny cenou Kosmas cena čtenářů.

První z obětí heydrichiády. Tragický osud spisovatele a odbojáře Vladislava Vančury

K natáčení o tom v pořadu DVTV Aňa Geislerová komentuje: „Nové Město nad Metují. Moje milované město. Krásný zážitek. Velký úkol. Božena, silná osobnost. Byla energická, svobodná v mysli, dopisy psala, do novin, básně, to mě inspirovalo. Přísná, ale uhrančivá. Už před třemi lety, před seriálem, možná i déle, jsem si řekla, že si stáhnu do telefonu, nevím proč, její milostnou korespondenci… Poslouchám i audioknížky. Babičku, ale až při zasazení do kontextu doby si člověk uvědomí, jak byla Božena výjimečná. Lidé o ní moc neví. Pamatujeme si Babičku. Pamatujeme si pětistovku.…Z určitých věcí by byla nadšená. Asi by byla překvapená. No zkrátka, že ženy se nemusejí vdávat, můžou  vydělávat, můžou učit, cokoliv chtějí…můžou žít svobodně…Na druhou stranu  v tom konvenčním přístupu se toho ale mnoho nezměnilo. Já jsem se dívala na Facebook, co lidé píšou. Po zhlédnutí dvou dílů lidé jsou v šoku a diví se, že Božena Němcová měla také sex?“

Herečka Aňa Geislerová patří mezi naše současné nejobsazovanější herečky, věnuje se však sama také literárnímu psaní a v době, kdy se víc díváme na televizní obrazovky a méně čteme, nahrává s velkým zájmem pohádkové i jiné příběhy a klasické věci  „do ouška“ nejen pro děti, ale i dospělé, na audiokazety.Nepřehlédněte