Slovensko, země tajemná. Lidé chtějí vědět, nikoliv věřit

Další fotky

Dnes vynecháme tajemnou planinu Nazca s podivnými obrazy zvířat. Ani nemusíme obíhat Stonenhenge v zástupu zvědavých turistů a obdivovat kameny, které v půdě zpevňuje pořádný, ale neviditelný základ betonu z dnešní doby. Nebudeme se tísnit za ploty, kterými jsou obehnány kamenné řady v Carnacu. Ploty, kiosky s pohlednicemi a vstupné. Z genia loci se stala finančně výhodná atrakce pro zvědavce, kteří za týden procestují celou Evropu. Tady snímek, tamhle snímek. Pak do letadla a zapomenout. Je vůbec ještě nějaká země, kde můžeme cítit příjemné mrazení z pocitu nevysvětlitelného?

Střední Evropa je až do dnešních dnů ideální pro podobná bádání. Ploty železné opony padly relativně velmi nedávno a záhady, o kterých tehdy věděli jen zasvěcení a informovaní, se ukázaly v celé své kráse. Neřešené, dosud nepoznané, čekající na odhalení. Po roce 1989 se protrhla stavidla dosud potlačovaných aktivit lidí. Ve všech směrech. Vznikaly stovky a stovky spolků a zájmových sdružení. Čas, netrpělivost, ekonomické problémy a někdy i úřední šiml, provedly nemilosrdnou selekci a jejich počty začaly řídnout. Každý začátek je těžký a bylo třeba zatnout zuby. Obětovat vlastní volný čas, fotbalový zápas nebo rande. Stát se fanatikem pro věc, to je jediná cesta, která vede k úspěchu.

Tip na výlet: I na zámku Bojnice straší. Záhady milují místa, kde je přítomen genius loci

Být fanatikem záhad neznamená výjimku. Snad jen v tom, že to znamená shánět informace, rozumět fyzice, chemii, astronomii, biologii. Milovník záhad chce vědět, nikoliv věřit. Spoléhá na vědu, ale s kritickým odstupem a nesnáší bohorovná dogmata. Netváří se, že záhada neexistuje, pokud si ji věda, úrovně roku 2020, nedokáže vysvětlit. Na Slovensku se k záhadám přistupuje stejně zodpovědně, jako kdekoliv jinde. Nejrůznější kultury od nejstarších dob zde zanechaly svůj nesmazatelný podpis. Třeba ten skutečný, který dodnes najdeme na skále Trenčínského hradu. Podpis římských legionářů Marka Aurelia.

Stále ještě žijeme ve světě, kde se prastarým zkazkám dobře daří. Jaké je tajemství měsíční jeskyně

Záhady, které můžeme najít ve školních učebnicích, už nejsou záhadami. Každá kultura zde zanechala nejen hmatatelný pozůstatek, ale i ten, který některé vědecké obory vůbec nemilují. Duchovní rozměr. To, co sice nerozechvěje ručičku přístroje, ale je zde, a člověk citlivý a empatický o tomto rozměru ví. Pocit nesdělitelný, ale natolik reálný, aby byl za reálný pokládán. Viděli jste něco, co si nedokážete vysvětlit. Zažili jste něco, co se nehodí do žádné vědecké škatulky? Zde se můžete svěřit a nikdo nebude požadovat zkoumání vašeho duševního stavu. Kde přesně?

Fotograf a renesanční člověk Karel Plicka. Díky němu vidíme Slovensko, jaké už nikdo nikdy nespatří

SAVPJ – Slovenská asociácia výskumu paranormálnych javov, je občanské sdružení milovníků záhad. Nalezete zde lidi vzdělané, s mnohaletou výzkumnou prací, amatéry v tom nejlepším smyslu slova. Práce ve volném čase z lásky k věci, to je amatérismus.  Amatér rozhodně neznamená totéž, co neodborník. Potkáte zde autory knížek, které poskytují alternativní pohled na jevy dosud nevysvětlené, a bourají dosud nezpochybnitelná dogmata. Nemusíte se však obávat opačného extrému. Zde nikdo nevěří, že je naše planeta placatá. Setkání tohoto zájmového sdružení se neodehrávají ve sklepní gotického hradu a za svitu pochodní, i když i to by jistě bylo hezké. Je to sdružení otevřené všem lidem, kteří nepatří mezi lovce senzací, kteří se jenom nevezou, ale sami jsou aktivní a nečekají, že jim někdo přinese řešení až pod nos. Respekt k názoru druhého ještě neznamená bezmyšlenkovitý souhlas a nesouhlas není prohřeškem. Zde nerozhoduje síla hlasu, ale síla argumentu.

FOTO: SAVPJ

SAVPJ - piktogram v obilíSAVPJ - kostelík sv Margity v KopčanechSAVPJ - svatyně v HolíčiSAVPJ - setkání HolíčSAVPJ - předsedkyně SAVPJ, paní Gabriela Slováková
Další fotky
SAVPJ - zřícenina Čachtického hraduSAVPJ - zřícenina hradu DivínSAVPJ - pozvánka na letošní setkáníSAVPJ - záhadné kamenné koule, geologická kuriozitaSAVPJ - setkání DechticeSAVPJ - setkání v Hlohovci

Tajemství měsíční jeskyně, UFO, spatřené nad Popradským plesem, Val obrů, Babia hora, hrad Uhrovec, Čachtice. To je jenom zlomek záhad, které Slovensko nabízí k průzkumu, i k těm nejfantastičtějším teoriím. SAVPJ, pod vedením spisovatelky Gabriely Slovákové už svým významem překročil hranice Slovenska. Není to jen díky vždy perfektní organizaci, ale i lidmi, kteří se akcí tohoto sdružení účastní. Kolegové z Čech, Polska, Maďarska, ba i Německa a USA. Víkendová setkání s přednáškami na úrovni, na celou, pestrou paletu témat. Přednášky podepřené fakty, nikoliv výmysly. Přednášky, se kterými si jejich autoři dali práci a které nejsou ušité horkou jehlou. Zde lidé chtějí vědět, nikoliv věřit. Další setkání SAVPJ proběhne o slunovratovém, letním víkendu tohoto roku, v Nitře. Mezinárodní účast přednášejících zaručuje, že kvalita bude opět na prvním místě.

 

Dnes, 14:41
Jihočeské Holašovice jsou ideálním místem pro výlet v době, kdy se stále ještě obáváme koronaviru....
Dnes, 14:00
Oběťmi se v tomto případě stali tři mladí lidé a vrah, který projevil značnou brutalitu, nebyl...
Dnes, 12:12
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 12:12
Se začátkem června již šestým rokem přichází do Prahy i dalších měst v republice sochařský...
Dnes, 10:00
Hitler tehdy opravdu velice zuřil. Jeho oblíbenec Heydrich zemřel. V prvním návalu vzteku chtěl nechat...
Včera, 15:25
Více než tři tisíce metrů vysoké zasněžené hřebeny jihoamerických velehor And, nejdelšího horského pásma na...
Včera, 14:00
Středověké vojenské ležení, kdesi v Uhrách. Tak, jak zcela nepochybně vypadalo, vždyť filmoví tvůrci se...
Včera, 10:20
Fenomén chataření a chalupaření se rozvinul v Československu za normalizace, i když trampování a pobyt...
Včera, 08:20
Do paměti televizních diváků se nesmazatelně zapsal jako knížepán z pohádky Princezna ze mlejna nebo...
2.6.2020
Duchovní život našich předků před přijetím křesťanství byl velmi pestrý. Nebyli tak negramotnými a nekulturními...
2.6.2020
Člověk si otázku „proč“ klade od úsvitu dějin. To je jistě chvályhodné, ale svět dokážou...
Reklama