Stále ještě žijeme ve světě, kde se prastarým zkazkám dobře daří. Jaké je tajemství měsíční jeskyně

26.5.2019
Karel Dudek

K velmi lákavým a mezinárodně uznávaným záhadám patří fenomén Měsíční jeskyně. Jeskyně plná tajemství, záhadných, zřejmě uměle vytvořených útvarů, z neznámé hmoty. Ztracená, ale nikoliv zapomenutá. Kdesi v prostoru Levočských vrchů či Belianských Tater. Připomeňme si nyní velmi krátce, oč se vlastně jedná, i když informací lze najít nepřeberně. Nicméně se stále opakují, autoři opisují jeden od druhého, a dnes už vaří z vody.

Měsíční jeskyni objevil či spíše zdokumentoval, účastník Slovenského národního povstání, Antonín Horák. Jeho partyzánská skupina, prchající před německými vojáky, nalezla 23. 10. 1944 azyl v jeskyni, kam je zavedl majitel okolních pastvin. Horák ho ve svých denících označil jménem Slávek.  Já osobně jsem přesvědčen, že výpovědi očitých svědků se zakládají na pravdě. Fantazie je krásná věc, ale má ráda klid, pohodu, teplou postel a plný stůl. I když se pochopitelně dá snít i v mrazu a dešti, silně pochybuji o tom, že myšlenky na tajemné podzemní říše má člověk s protipartizánským SS komandem v zádech.

Krutá smrt v temnotách jeskyně. Jaké hrůzy se kdysi odehrály v Býčí skále?

Po ošetření zraněných druhů se Horák, jako správný voják, vydal na průzkum ve tmě ležících prostor. Po hodině prý došel v jeskynním labyrintu k záhadné stěně. Čím si svítil? Horák uvádí, že lampou, ale proč by tak plýtval? Jak našel cestu zpět, v jeskynním labyrintu? V neznámé jeskyni se budu držet blízko vchodu a nepolezu kamsi do hlubin. Už jen pro to riziko, že můžu narazit na spícího medvěda, který se tam mohl dostat úplně jiným vchodem, o kterém ani místní nemuseli nic vědět. Stěna byla tvořena zvláštní černou hmotou.

Úder zákopovým krumpáčem odskočil, jako kdyby byla elastická. Rovněž ani střelba z pistole nezanechala na stěně ani škrábnutí. I zde by se dalo o Horákově výpovědi pochybovat. Každý náboj měl pro partyzány, nebo muže na útěku, cenu zlata. Kromě toho, střílet v jeskyni může být velmi nebezpečné, připomínám zde český film Ďáblova past.

Horák po válce emigroval do USA a o svých zážitcích nemlčel. První zmínka o jeho denících proběhla americkým speleologickým časopisem v roce 1965. Tato zmínka ještě proběhla bez velkého zájmu.  V roce 1972 však byly jeho zážitky zveřejněny ve francouzské knize s názvem Kniha nevysvětlitelného, autora Jacquese Bergiera. Knihu Jitro kouzelníků jistě není třeba dvakrát zmiňovat, každý ji zná.

FOTO: Měsíční jeskyně

Měsíční jeskyně - Mezikontinentální podzemíMěsíční jeskyně - knihaMěsíční jeskyně - Měsíční jeskyně, nákresMěsíční jeskyně - Měsíční jeskyněMěsíční jeskyně - Jeskyně dle výpovědi
Další fotky
Měsíční jeskyně - Měsíční jeskyně, nákres 2

V roce 1980 se o toto tajemství zajímal proslulý záhadolog Ivan Mackerle. Bezúspěšně. Informací bylo minimálně, majitel pastvin Slávek nebyl k nalezení, kapitán Horák již nežil. Průzkumu nepřispěl ani fakt, že celá oblast byla krátce před tím vojenským prostorem, kam byl vstup zakázán. V roce 1994 byla objevena v uvedeném prostou jeskyně, ovšem žádné tajemné prostory neukrývala. Fyzicky zdatní milovníci záhad mají jedinečnou příležitost. Bergier si byl jist, že se jedná o další vstup do záhadné říše Agartha.Nepřehlédněte