Víno a sýr mohou léčit stáří. Jaké potraviny vám naopak uškodí?

Starší lidé čelí dříve či později úbytku fyzických dispozic a kognitivních schopností, které zahrnují paměť, vnímání a pozornost, komunikaci a myšlení. Není nutné hned sahat k lékům; místo nich se nabízejí podpůrné prostředky – přírodní, zdravé, příjemné.

FOTO: Víno a sýr léčí stáří

Víno a sýr léčí stáří - zdravé stáříVíno a sýr léčí stáří - sýrVíno a sýr léčí stáří - červené vínoVíno a sýr léčí stáří - sýr a vínoVíno a sýr léčí stáří - aktivní život

Přibývající věk nám nemusí bránit v činorodém životě, zaměstnání, koníčcích, sportu, cestování. Počítejme však s tím, že po padesátce se začne ozývat náš osobní „hardware“, aby hlásil různé výpadky a problémy, třebaže u každého jedince je tento proces jinak nastaven a načasován. Hlavně se braňme rezignaci a pohodlnosti! Kvůli fyzické nečinnosti zemře na světě každých 10 sekund člověk; podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ročně jedná o 3,2 milionu lidí.

Senioři z Újezda nad lesy rozbíjejí mýty o stáří

Fyzické aktivity jsou propojeny s kognitivními dovednostmi, které si můžeme představit jako „softwarové vybavení“. Korelace fungují zejména pokud jde o paměť, ale také o růst a přežití nových neuronů Poslední výzkumy ukázaly, že právě duševní aktivity pomáhají zlepšovat tělesný stav v podstatně větší míře, než fyzická aktivita ovlivňuje naše kognitivní schopnosti. To znamená, že musíme upřednostnit cvičení našeho mozku. Jenže stárne i naše mysl… Mentální poznávací procesy s přibývajícím věkem člověka pozbývají flexibility a jasnosti, dochází k oslabení kognitivního výkonu.

Máte vysokou emoční inteligenci? Potřebujete ji k vyrovnanému životu

Znamená to, že potřebujeme cílevědomě vyrovnávat následky sedavého životního stylu a duševní práci střídat s fyzickou relaxací. Nové bádání naznačuje, že vzdělání neposkytuje téměř žádnou ochranu před potenciálním (nikoli nevyhnutelným!) intelektuálním útlumem v seniorském období. Může však posílit kognitivní dovednosti, které si lidé rozvíjejí dříve v životě, a pozitivně ovlivnit schopnost člověka pečovat o sebe. Investice do vzdělávání v dětství a rané dospělosti tak poskytuje určité výhody pro zdraví a dlouhověkost.

Senioři si mohou zdarma procvičit své řidičské schopnosti

K zlepšení kognitivních funkcí významně přispívá vhodná strava, jak bylo zjištěno a ověřeno výzkumem na Iowa State University: zúčastnily se ho téměřdva tisíce respondentů ve věku od 46 do 77 let. Odpovídali na otázky ohledně příjmu čerstvého a sušeného ovoce, syrové zeleniny a salátu, vařené zeleniny, ryb čerstvých a konzervovaných, zpracovaného masa, drůbeže, hovězího, jehněčího, vepřového, sýra, chleba, cereálií, čaje a kávy, piva a jablečného moštu, červeného a bílého vína, šampaňského, alkoholu.

Studie byla v r. 2020 publikována v renomovaném časopise Journal of Alzheimer’s Disease  pod názvem „Genetic Factors of Alzheimer’s Disease Modulate How Diet is Associated with Long-Term Cognitive Trajectories“. Prokázala, že sýr je „superpotravinou“ s významným ochranným účinkem proti kognitivním problémům souvisejícím s věkem. Mentální funkce zlepšilo rovněž denní požívání alkoholu, zejména červeného vína – samozřejmě v rozumné míře! – a týdenní konzumace jehněčího masa. Nadměrné používání soli rozhodně neprospívá zdraví a vážněji ohrožuje jedince, u kterých již existuje riziko Alzheimerovy choroby.

I sýry patří na vánoční stůl. Jak je párovat s vínem, aby byl gurmánský zážitek dokonalý

Pravidelná konzumace sýra a denní sklenky červeného vína mohou napomoci vyrovnat se s pandemií COVID-19 a přijímat lépe stále složitější, rychle se měnící svět. V závislosti na genetických faktorech se zdá, že někteří jedinci jsou více chráněni před účinky Alzheimerovy choroby, zatímco jiní jsou vystaveni většímu riziku. V každém případě správná volba potravin dokáže zabránit nemoci a úbytku kognitivních funkcí.

Dnes, 04:00
Vláda schválila pro březen a duben zvýšení nemocenské ze 60 na sto procent výdělku a...
Dnes, 04:00
Karel Habětínek byl právníkem, docentem vídeňské univerzity, kde zastával i funkci děkana, kromě toho byl...
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Domovina palem je sice v tropech a subtropech, ale některé lze pěstovat i v našich...
Včera, 14:58
Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá mimo provozovny...
Včera, 13:25
Každou sekundu zde shoří sedm set milionů tun vodíku. Popelem je hélium a nepatrný, nicotný...
Včera, 11:33
V pátek schválená protiepidemická opatření nebudou pro výrazné zlepšení situace stačit, uvádí Centrum pro modelovaní...
Včera, 11:15
Skákavka, pavouk, který kromě naprosto dokonalých očí, které mu dopřávají jeden z nejlepších zraků mezi...
Včera, 10:41
Sám prošel Jedličkovým ústavem jako žák a po absolvování vysoké školy se do něj vrátil...
Včera, 08:30
Čtrnáctkrát trestaný recidivista se chodíval do třešňového sadu obnažovat před dětmi často. Když ale narazil...
Včera, 07:00
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyzval ke sdílené solidaritě mezi lidmi. Na CNN Prima News...
Reklama