Kejklířky vydry a jejich hračky. Tato zvířata mají o zábavu postaráno!

Hru zvanou drápky najdeme na celém světě. Baví se jí děti a také dospělí. Vydry nemají lidské ruce, ale ve své variantě „drápků“ porazí sebeobratnějšího člověka!

FOTO: Vydří zábava

Vydří zábava - Vydra asijskáVydří zábava - vydří drábkyVydří zábava - pxb-hravéVydří zábava - Vydra mořskáVydří zábava - Vydra s kamínky
Další fotky
Vydří zábava - Vydří pár

Vydry si často rády přehazují či převalují kamínky mezi tlapkami, sem a tam. Jsou přitom neuvěřitelně obratné, bravurně zvládají i několik oblázků zároveň. Doslova žonglují a přesně jako artisté při vystoupení kutálejí po těle místo míčků valounky. Někdy si uchovávají oblíbený kamínek celý život. Nemají kapsy jako lidé, ale schovávají si ho v záhybech kůže v podpaždí. Vysvětlení se zdá snadné. Pro vydry, které příroda vybavila malými a nepříliš ostrými drápy, jsou šikovné tlapky nezbytné, aby vydobyly maso měkkýšů a korýšů ukryté v jejich schránkách. Herní aktivita jim pomáhá procvičit si dovednost, bez níž by nepřežily. Opravdu?

Pro mořské vydry, které běžně využívají kameny k rozbíjení tvrdých schránek mořských živočichů, by to platit mohlo.  Ovšem s kamínky si hrají také druhy vyder, které se živí rybami a nemusejí rozlamovat skořápky či krunýře!  Tým etologů z britské University of Exeter testoval, nakolik je vydří žonglování spojeno se získáváním jejich potravy. Krmili tedy různé druhy vyder s odlišnými stravovacími návyky měkkýši, na které tato zvířata nebyla zvyklá. Jenže říční vydry projevily v dobývání živočichů z ulit a lastur tutéž zručnost jako jejich mořské příbuzné; nic trénovat nepotřebovaly.

(Ne)obyčejná morčata aneb Co jste možná nevěděli o těchto malých hlodavcích

Badatelé při dalším testování vyder zastrčili mleté maso do tří typů pro zvířata nepohodlných a neznámých nádob. Použili plastové lahve se šroubovacími uzávěry, propíchnuté tenisové míčky, hračky připomínající mušle vyrobené z bloků Dupla. Pro chytré, šikovné vydry nepředstavoval nezvyklý servis překážku. Poradily si všechny na jedničku, bez ohledu na potravní specializaci nebo větší zkušenost v „žonglování“.  Hraní si s oblázky evidentně není pro lov důležité.

Vydry v zajetí častěji hrají drápky v době blížícího se krmení, které se v zoologických zahradách odehrává pravidelně v konkrétní dobu.  Nejde o podmíněný reflex vázaný na potravu. Spíše se tak vydry podobně jako lidé rozptylují a krátí si čas při čekání na oběd – pozitivní událost pro všechny tvory. Žonglováním se baví stejnou měrou mladí i staří jedinci, takže na trénink to svádět nelze.

Podle vědecké teorie „nadbytečné energie“ představuje hra biologický jev, projev energetického přebytku, radostnou činnost společnou dětem i mláďatům. Herní chování nevychází z okamžité praktické potřeby. Objevuje se u lidí i zvířat v dospělém věku, pokud mají dostatek potravy, zajištěnou existenci a ocitají se v bezpečném prostoru. Ať už se vydry baví hrou pro potěšení, z nudy nebo obou důvodů, čerpají z dávného evolučního dědictví, které s nimi sdílíme.

Dnes, 04:37
Komunistický puč v únoru roku 1948 i tehdejší studentské protesty proti převratu si dnes připomenou...
Dnes, 04:18
Stát bude od 1. března kompenzovat plošné testování ve firmách i živnostníkům. Nárok na příspěvek...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Historie nejvytíženější tuzemské dálnice je velmi bohatá. Vzhledem ke tvaru předválečného Československa, i současné České...
Včera, 19:22
Na 24 místech meteorologové zaznamenali nejvyšší únorovou teplotu od začátku měření. Nové maximum pro 24....
Včera, 15:57
Přesnost psů při testování na covid-19 je přes 90 procent. Při ukázce testování covidu pomocí...
Včera, 15:35
Poslední doba ledová už je minulostí. Krajina, kterou známe dnes, je dosud ještě zimomřivá. Bažiny,...
Včera, 15:24
V ČR loni vzrostl o 42 procent počet nakažených syfilisem. Odborníci se jen diví, protože...
Včera, 13:25
Zima je odjakživa spojena s pravou vesnickou zabijačkou. Víte, že zabijačky opět přicházejí do módy?...
Včera, 13:00
Dnes máte poslední šanci koupit si první číslo se skvělým rozhovorem s Taťánou Gregor Brzobohatou...
Včera, 12:20
Vláda se dnes večer sejde k dalšímu jednání a požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu...
Reklama