• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • (Ne)obyčejná morčata aneb Co jste možná nevěděli o těchto malých hlodavcích

  10.1.2021
  Jiřina Pouzarová

  Morče je veselým kamarádem a domácím mazlíčkem. S ušlechtilým morčetem s rodokmenem se však můžete pochlubit i na výstavách.

  Morče je jedním z tradičních přátel člověka. Milé, klidné, lze si ho snadno ochočit a chovat v domácích podmínkách. Morčata jsou velmi společenská a raději tráví život ve skupinách nebo alespoň ve dvojici. Pokud jim věnujete trochu času a pozornosti, jsou výbornými společníky pro dospělé i děti. Věděli jste, že vybírat můžete s mnoha plemen s různou délkou a strukturou srsti, různou barvou i velikostí?

  Tisíce let s člověkem

  Morčata pocházejí z Jižní a Střední Ameriky, kde žila a dodnes žijí v koloniích až čtyřiceti zvířat, kdy sameček má svůj „harém“ samiček, které si brání. Morčata byla domestikována peruánskými indiány již 4000 let př. n. l. a chována jako domácí zvířata pro radost, ale i jako potrava. Divoce žijící morče je drobnější a štíhlejší, agresivnější a více plaché. Inteligence morčat se někdy podceňuje, ale při testech obstála stejně dobře jako potkani. Naučí se ovládat i tlačítka a rozeznávat tvary otvoru trojúhelníku a čtverce. Jen při učení potřebují klid a nebýt ve stresu, potom nespolupracují. Pro tato aktivní zvířata je také nuda stresem, proto je dobré jim vymýšlet různá „zaměstnání“ od hledání potravy po pohyb přes různé překážky a seznamování s novými předměty.

  Nechybí vám doma dobrosrdečný, poněkud zavalitý přítel? Morče je příbuzný největšího žijícího hlodavce – kapybary

  Morčata jsou vhodná především jako nenároční domácí mazlíčci pro někoho, kdo chce mít komunikativního kamaráda, který nezabere moc místa. Péče o něj není nijak finančně náročná. Nezáleží, jestli je to morče šlechtěné nebo křížené. Vždy záleží na budoucím „mazliteli“ a jeho vkusu, které morče by se mu líbilo. Někoho osloví rozcuchanost morčete v obchodě, jiný si koupí „uhlazeného aristokrata“ určitého plemene u registrovaného chovatele.

  Morče si proto pořiďte přímo od chovatele nebo z výstavy. Pořádně si prohlédněte hlavně srst, aby nebyla vylysalá a morče netrpělo parazity. Také celková čilost a oči zvířete hodně prozradí o jeho zdravotním stavu.

  Morčata by měla být minimálně dvě. Pro trvalé soužití se nedoporučuje pár, protože časté vrhy by samici vyčerpaly. Nejlépe dva samečky sourozence nebo staršího a mladšího samce, případně dvě samice.

  20 zajímavostí o zvířatech. Věděli jste, že kočičí moč svítí v ultrafialovém světle?

  Klec, podestýlka a krmivo

  Pořiďte morčeti vhodnou klec. Pro jedno až dvě morčátka se doporučují rozměry klece alespoň o velikosti 100x 50 cm, čím větší, tím lepší. Vyvarujte se však klece drátěné. Nejenže byste mohli mít pod klecí pěkně „nastláno“, ale morče by si mohlo poranit nožičky.

  Klec umístěte v místnosti, v níž se často zdržujete, ideální je kuchyně nebo obývací pokoj. Jen dejte pozor na velké výkyvy teplot, průvan či přímé slunce.

  Máte výběr z řady podestýlek – hobliny, dřevěné peletky, kukuřičné stelivo či dřevitá vlna. Vyzkoušejte, která podestýlka vašemu morčátku nejvíce vyhovuje. Minimálně dvakrát týdně vyčistěte klec od výkalů a jednou týdně proveďte důkladné čištění.

  Ideálním krmivem je seno, granule, na jaře a v létě tráva (jen pozor, aby byla čistá, neznečištěná od psích výkalů). Skvělá je i listová zelenina. Morče musí mít též neustálý přístup k čisté vodě. Ideální je keramická nebo kameninová miska, kterou nepřevrhne.  Nepřehlédněte