• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nechybí vám doma dobrosrdečný, poněkud zavalitý přítel? Morče je příbuzný největšího žijícího hlodavce – kapybary

  11.11.2019
  Petr Matura
  Další fotky

  Kdo jsou a odkud vlastně pocházejí tito dnes tolik oblíbení, přítulní domácí mazlíčci?

  První Evropané, kteří navštívili Jižní Ameriku, byli jistě překvapeni, když uviděli množství chundelatých, různobarevných hlodavců. Inkové morčata nejen tolerovali, ale chovali je rovněž jako živé hračky a také jako zdroj potravy. Inkové považovali morčata za jistý způsob určení majetnosti kmenu či rodiny. Když měl být uzavřen sňatek mezi mužem a ženou z různých rodin, tak čím více dostala žena morčat věnem, tím bohatší prý její rodina či kmen byly.

  Známe ty nejchytřejší zvířata. Jejich inteligence nám může být inspirací

  Inkové morčatům stavěli i speciální bydlení, aby morčata nemrzla a mohla se v klidu množit. Jednalo se o poměrně velkou hromadu větví, zdánlivě ledabyle naházených na sebe, ale zároveň poskládaných tak, aby se hromada nebortila. Nad ni se postavil jakýsi stan z plátna či kožešiny. Morčata tak mohla vychovávat mladé v bezpečí po celou zimu. V Andách dodnes můžeme podobné domečky najít.

  Ptačí cestovatelé. Ač bez kompasu, vždy neomylně dorazí k cíli

  Morčata i v naší době stále obývají domy Peruánců a jsou nadále i zdrojem potravy. Místní obyvatelé si jich ale cení též pro schopnost předpovídat počasí a věří rovněž, že svým hlasem dokážou odvrátit i blížící se bouři. V jazyce Inků se morčata jmenují cui cui – podle typického hlasového projevu. Morčata se dodnes využívají i v šamanismu, kdy se živé bílé morče přikládá na postižené místo, odkud má odebrat nemoc. Pak je vypuštěno do přírody.

  V 15. století popisuje své první setkání s morčaty Kryštof Kolumbus. Do Evropy bylo morče dovezeno holandskými mořeplavci, kteří pluli kolem západního pobřeží (Guiney), kolem 16. století. Odtud můžeme odvodit jeho anglický název „guinea pig“. „Prasátka“, a to konkrétně „mořská“, se jim říká také v jiných jazycích, kupříkladu v ruštině a v němčině, zřejmě pro jejich zavalitý vzhled a zdánlivě nemotornou chůzi – a „mořská“ asi vzhledem ke způsobu přicestování do Evropy.

  Od počátku 18. století jejich obliba postupně rostla, a to zejména v Anglii. Například královna Alžběta I. již také chovala morče jako domácího mazlíčka a tím přispěla k jeho popularitě. Zpočátku si toto přátelské, velice hovorné zvířátko nemohl dovolit každý a byla tedy výsadou bohatých. To dobře dokládá například obraz, který můžeme vidět na zámku Nebílovy asi 16 kilometrů jižně od Plzně. Morčata jsou na něm vyobrazena v roli zámeckých obyvatel, podobně jako se portrétovali oblíbení psi či koně.

  Když se emoce promění na slzy. Víte, jak vzniká pláč? A mohou plakat i zvířata?

  Od 19. století se postupně začaly pořádat první výstavy morčat. Nejsilnější vlna obliby morčat přišla po druhé světové válce a trvá dodnes. Bylo vyšlechtěno mnoho druhů a typů morčat, dlouhosrstých, krátkosrstých a pro neustále se zvyšující počet lidí alergických na srst i morčata skinny, bezsrstá.

  FOTO: Morčata

  Morčata - Morče portrétMorčata - MorčeMorčata - morceMorčata - morceMorčata - Morče – Guinea pig
  Další fotky
  Morčata - Morče – Guinea pigMorčata - Morče – Guinea pigMorčata - Morče – Guinea pigMorčata - Morče – Guinea pigMorčata - Morče – Guinea pigMorčata - Morče – Guinea pig

  Ve dnech 15. – 16. listopadu 2019 se na Výstavišti v Lysé nad Labem uskuteční devátá Malá evropská výstava morčat, jejímž vyústěním bude i vyhlášení nových evropských šampionů. Pokud zavítáte na výstavu, možná si i vy domů odnesete nového sympatického kamaráda, který se vám za péči a pozornost odvděčí přítulností. Nezapomínejme také, že morčátko je velmi sociální tvor – a pokud nemůžete nebo nechcete mít těchto mazlíčků doma víc, potřebuje váš zvýšený zájem i po stránce citové, aby nestrádalo.  Nepřehlédněte