• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Když se emoce promění na slzy. Víte, jak vzniká pláč? A mohou plakat i zvířata?

    Možná už jste se někdy zamysleli nad tím, proč vlastně jako lidé pláčeme. Odkud se ty slzy berou, jak je možné, že vznikají tehdy, když je nám smutno? Dehydratujeme se, když pláčeme?

    Co jsou slzy

    Odborně řečeno, slzy jsou u lidí složeným produktem jedné slzné žlázy a několika přídatných žlázek. Všechny tyto žlázy vylučují sekrety do prostoru mimo krevní oběh. Tyto žlázy mají svojí úlohu jak u lidí, tak u zvířat.

    Celer už dávno nepatří jen pod svíčkovou. Zatočí s depresemi a působí jako silné afrodiziakum

    Jaký účel slzy mají?

    V závislosti na tom, jestli se rozbrečíme u smutného filmu nebo nám jen slzí oko z podráždění, lze pak jednotlivé slzy rozdělit na druhy. Každé slzy totiž mají odlišné složení. Složení je řízené nervovými vlákny, především sedmého hlavového nervu lícního.

    Za špatnou náladu a deprese může serotonin. Z čeho můžeme hormon štěstí získat?

    • Zvlhčují rohovku. Suchá rohovka by se zakalila.
    • Opticky vyrovnávají nerovnosti rohovky.
    • Chrání oko před infekcí. Obsahují imunoglobulin A, lysozym proti bakteriím a dalších asi jedenáct enzymů.
    • Umožňují klouzání víček.
    • Pátá funkce je však omezena pouze na člověka. Souvisí s pláčem – emočním slzením. Skrze slzy se vylučují nebezpečné a nadbytečné látky pryč z těla. Pláč při smutném filmu způsobí vyloučení o čtvrtinu proteinů víc než po cibuli. Slzami se mohou vylučovat toxiny a stresové hormony (adrenalin), a proto můžeme po pláči cítit úlevu. Podobně fungují i játra, ledviny, střeva, plíce, ale i potní žlázy v kůži.

    Deprese, psychózy, mánie. Pacienti se mohou nově léčit i v Nemocnici Říčany

    Proč ženy pláčou víc?

    Zatímco jako děti pláčeme stejně, tak dospělé ženy pláčou víc než muži. Je to tím, že pláč mohou podpořit hormony, hlavně působení polypeptidu prolaktinu. Prolaktin slouží hlavně ke stimulaci tvorby mléka, ale objevuje se i v slzách. Do krevního oběhu se uvolňuje také při stresu.

    Kanna jako přírodní antidepresivum. Africká bylina snižuje úzkost, stres a pocit vyhoření

    Prolaktin je do puberty přítomný u dětí obou pohlaví, ale někdy mezi třináctým a šestnáctým rokem života se začne jeho hladina u žen zvyšovat. To je důvodem, proč snáze dosáhnou vyšší hladiny tohoto hormonu při napětí, což je zřejmě důvodem, proč častěji pláčou.

    Lidé s vysokou hladinou prolaktinu, hlavně ženy, mívají častěji potíže s psychikou a spánkem. Příčinou je nejspíše to, že se prolaktin potírá vzájemně s působením jiného hormonu a nervového přenašeče dopaminu. Ten působí na mozková centra pocitů štěstí a odměny. Dlouhodobě zvýšený hormon prolaktin může narušit ovulaci u žen (uvolnění vajíčka do vejcovodu) a způsobit neplodnost.

    Vegani mezi celebritami. Víte, které světové a české osobnosti jsou vegany, a proč?

    Pláčou zvířata, protože jsou smutná?

    Dokonce i zvířata mohou plakat opravdovým emotivním pláčem. Slzy u nich mají sice stejné funkce jako u člověka, tedy ochranné, ale suchozemští savci mají i emoce. Jejich citový limbický systém mozku je podobný jako lidský.

    Světlem proti depresi a nespavosti. Fototerapie léčí pacienty na pláži průhonického centra

    Příkladem je třeba slůně, které bylo odloučeno od matky navzdory tomu, že důvodem byla izolace z důvodu, že byla jeho matka agresivní vůči němu. Pláčou i telata nebo psi. Telata mohou reagovat slzami na odloučení od stáda nebo od lidských opatrovníků, případně na jinou situaci spojenou s fyzickou bolestí nebo strádáním.

    Vede pláč k dehydrataci?

    Ne. Voda jde z těla pryč kvůli dýchání, kde se v plicích vzduch zvlhčuje a při výdechu odvádí vodu, odpařuje se z kůže, pocením, močením, stolicí, dávením a pláčem. Při pláči ztrácíme nejméně vody, proto je několikaminutové poplakání téměř bezvýznamné. Když jsme ale na pokraji dehydratace a ještě nepociťujeme žízeň, což je běžné pro děti a seniory, tak může intenzivní pláč vést k projevům dehydratace.

    Syndrom malé sukně nesouvisí s váhou a rozhodně se nevyplácí jej podceňovat!

    To zahrnuje bolesti hlavy, pálení a řezání v očích, sucho v ústech, pocit vyčerpanosti a únavy, zpomalení pohybů a závratě. Ideální místo na pláč je tedy tam, kde není příliš horko a je tam velká vlhkost vzduchu – nejlépe na břehu moře, v jeskyni nebo ve vinném sklípku.



    Nepřehlédněte