Léčebné působení celeru znali už staří Egypťané, přijímán byl hlavně jako afrodiziakum. Nyní jsou jeho účinky využívány při léčbě nejrůznějších nervových chorob, včetně depresí. Pomáhá též diabetikům, upravuje důsledky migrény, má blahodárný vliv při pálení žáhy. Lékaři hovoří též o vlivu celeru na zpomalení postupu osteoporózy. Celer je velmi oblíbený ve východní Evropě, tamní lékaři věří, že je prospěšný při hormonální úpravě lidského organizmu.
Botanický název je miřík celer. Pěstují se tři typy celerů: celer hlíznatý, především pro hlízu, ale dají se dobře použít i listy; celer řapíkatý, který nevytváří hlízu, ale mnoho silných řapíků, které se bělí a požívají jako jemná zelenina; celer listový, který vytváří spoustu jemných listových výhonků. Poslední dva typy celerů se pěstují především ve Francii, Itálii, Španělsku, na Balkáně, v Americe a v Anglii.
Celer má posilující vliv na činnost ledvin, je vhodný při revmatismu a dně. Doporučuje se při nervových slabostech. Zvyšuje stejně jako petržel činnost pohlavních žláz. Do svého jídelníčku ho mohou zařazovat také nemocní cukrovkou. Celerové listy mají výraznější kořenité aroma než petrželové. Koření se jimi zapékaná i dušená masa se zeleninou, hodí se do pokrmů z mletého masa, do polévek, salátů, do směsí koření spolu i s celerovým semenem a s mletou sušenou bulvou, při průmyslové výrobě polévek apod.
Celerové listy se používají čerstvé i sušené. Sušené uchováváme v dobře uzavřené nádobce. Stejně tak celerové semeno. Celerovou nať suchou a drcenou mícháme se solí a používáme i jako koření k dochucování hotových jídel. Podobně lze použít i strouhanou celerovou bulvu usušenou.
Samozřejmě nejzdravější je ho jíst bez tepelné úpravy ve formě salátů, pyré nebo jako šťávu do různých zeleninových a ovocných koktejlů a hlavně šťávu samotnou.
Osvědčila se úprava v salátu, kdy v poměru 1 : 1 smícháme syrový nastrouhaný celer s mrkví. Přidat můžeme oříšky, experimentátoři mohou vyzkoušet i přísadu tvořenou ovesnými nebo žitnými vločkami.
Takto připravené saláty dodají organizmu
- nejen důležité vitamíny (zejména skupiny B),
- nenasycené mastné kyseliny,
- ale dovedou též eliminovat nepříjemné důsledky naší rafinované stravy, plné anorganických prvků.
Laboratorními výzkumy bylo zjištěno, že 100 gramů celeru obsahuje:
- 1,3 gramu vlákniny,
- 8,5 gramu sacharidů,
- 1,8 gramu bílkoviny,
- 0,03 g tuků.
Pokud se týká chemického složení, uvedené množství celeru obsahuje následující prvky:
- draslík (K) – 305,0 mg
- hořčík (Mg) – 12,0 mg
- chrom (Cr) – 0,001 mg
- jód (I) – 0,003 mg
- mangan (Mn) – 0,16 mg
- měď (Cu) – 0,15 mg
- sodík (Na) – 90,0 mg
- vápník (Ca) – 60,0 mg
- zinek (Zn) – 0,31 mg
- železo (Fe) – 1,0 mg
Z tabulky vyplývá, že celer obsahuje asi o 50 procent více sodíku než vápníku. V praxi to může znamenat úlevu pro ty, kteří se až dosud neobešli bez cukru a cpali se převážně bílým pečivem. Důsledkem takového stravování je ukládání koncentrovaných škrobů v organizmu a tzv. civilizační nemoci jako jsou artritida, cukrovka, ledvinové kameny a podobně. Celer dovede usazeniny rozpouštět a napomáhá k jejich rychlejšímu vylučování z organizmu.
Při metabolických onemocněních a poruchách vylučování kyseliny močové je dobré denně vypít půl litru celerové šťávy. Připravíme ji z čerstvé zeleniny na elektrické odstředivce. Pro lepší chuť můžeme přidat mrkev a citronovou šťávu.
Úžasných receptů na téma celer je opravdu nespočet. Zmíníme jen pár: celerovobramborové pyré jako příloha k hlavním jídlům, celerové hranolky také jako příloha, plněný zapečený celer se šunkou a sýrem, různé druhy celerových pomazánek, celerové karbanátky.
Celerová polévka na zahřátí
Je skvělá a přitom velmi snadná. Jeden velký celer očistíme a nakrájíme na kousky. Sušené houby namočíme na hodinu do studené vody a poté je s kmínem podusíme na másle. Cibuli nakrájíme najemno a osmažíme ji s celerem na pánvi, poté přilijeme vodu nebo vývar a počkáme, až celer změkne. Směr rozmixujeme, přidáme sušené houby a dochutíme solí a kořením.
Celerové sušenky
Sušenky z celeru jsou zdravou a chutnou svačinou. Uvaříme tři velké brambory, oloupeme je a nastrouháme najemno. Přidáme 100 gramů hrubé mouky, 100 gramů másla, 100 gramů nastrouhaného celeru, jedno vejce a sůl. Vypracujeme těsto, vyválíme a krájíme na čtverečky. Potřeme rozšlehaným žloutkem, posypeme hrubou solí a sezamem. Pečeme několik minut v troubě rozehřáté na 160°C.
Zdroj: Wikipedia