• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Světlem proti depresi a nespavosti. Fototerapie léčí pacienty na pláži průhonického centra

  31.7.2018
  Renáta Šťastná

  Už antický lékař Hipokratés doporučoval: „Onemocní-li člověk špatnou náladou, vystavte ho slunečním paprskům.“ Pozitivní účinky světla jsou dnes již běžně využívány i v medicíně.

  Zejména v psychiatrii se pacienti stále častěji setkávají s možností léčby světlem neboli fototerapií. Bývá velkým přínosem například při zahájení farmakologické léčby depresí. Alzheimercentrum v Průhonicích nabízí svým klientům unikátní projekt tropické terapeutické pláže, který pomáhá nejen nemocným s Alzheimerovou chorobou.

  Za špatnou náladu a deprese může serotonin. Z čeho můžeme hormon štěstí získat?

  Fototerapie urychlí léčbu

  Při léčbě psychických nemocí bývají standardně nasazena nejprve antidepresiva. Jejich účinek se však projeví nejdříve po třech až čtyřech týdnech. Je-li léčba doplněna fototerapií, projevy depresí, sklíčenost, úzkost, nechutenství nebo poruchy spánku, se zmírní již v průběhu prvních deseti dnů. Terapie světlem přináší velmi dobré výsledky také v péči o pacienty s různými formami demence. Člověk je dezorientován, ztrácí své přirozené schopnosti, což vede k frustraci, úzkosti a změně osobnosti. Průvodním jevem demence je mimo jiné právě deprese a nespavost.

  „Fototerapii využíváme již při příjmu nového klienta. Umožní nám to nejen regulovat množství podávaných léků nebo urychlit jejich účinky, ale nemocný se pak i lépe adaptuje v novém prostředí,“ říká Markéta Šatalíková, ergoterapeutka působící v jednom z devíti specializovaných zařízení skupiny Alzheimercentrum. Díky dvacetiletým zkušenostem s péčí o nemocné se zvláštním důrazem na Alzheimerovu chorobu či jiným typem demence patří ke špičce v tomto oboru péče.

  Syndrom vyhoření číhá na každého. Jak poznat, že trpíte „nemocí z povolání“ a co s tím?

  Pláž nedaleko Prahy

  Terapie na pláži průhonického centra probíhají v případě zájmu denně. „U klientů mají velký úspěch, což nás velmi těší,“ říká majitelka sítě Alzheimercenter Jaroslava Jůzová. „Účinek je znatelný, díky stimulaci všech smyslů pomáhá terapeutické světlo zpomalovat vývoj choroby a zmírňuje depresivní stavy. Pláž mohou využívat také klienti ostatních zařízení v rámci naší sítě.“ Reálná písečná pláž, je osvícená fototerapeutickými svítidly a vybavená topnými rohožemi. Kromě klientů je k dispozici jejich rodinám, zaměstnancům zařízení a v případě zájmu i veřejnosti. „Světelná terapie je metoda, která velmi příznivě působí na každého, zlepšuje psychickou i fyzickou kondici a má uklidňující účinky. Návštěvníci nemusí trpět žádnou chorobou. Pláž je i příjemným místem ke klidné relaxaci,“ doplňuje Jaroslava Jůzová.

  FOTO: Světlo proti depresi

  Světlo proti depresi - Světlo proti depresi 1Světlo proti depresi - Světlo proti depresi 2Světlo proti depresi - Světlo proti depresi 3Světlo proti depresi - Světlo proti depresi 4Světlo proti depresi - Světlo proti depresi 5
  Další fotky
  Světlo proti depresi - Světlo proti depresi 6

  Jednoduchý princip

  Terapie je založená na efektu jasného slunečního světla, má zklidňující účinky a prokazatelně pozitivně působí na celkový zdravotní stav. Tento tradiční způsob léčby byl znám již ve starém Egyptě. K největšímu rozvoji došlo počátkem 20. století, výrazný rozmach v praktickém využívání pozitivních účinků světelného záření na lidské zdraví přišel v posledních dvaceti letech. „Světelná terapie je ověřená metoda využívaná hlavně ve Skandinávii, především ve Švédsku, a USA, kde vykazuje velmi dobré výsledky. V České republice jsme zcela první zařízení, které svým klientům pláž s terapií tohoto typu poskytuje,“ říká Aleš Kulich, spolumajitel skupiny Alzheimercentrum.

  Tropická pláž s pískem, palmami a plážovými lehátky, nasvícená speciálními plnospektrálními lampami, které vydávají světlo nejpodobnější sluníčku a vyhřívaná topnými rohožemi, umožňuje nemocným a jejím rodinám zažít slunné letní odpoledne i uprostřed zimy.

  „Naši klienti milují relaxaci, ale také zábavu. Proto i program dvou až čtyřhodinového sezení na naší pláži rozdělujeme na několik částí. Pobyt zahajujeme odpočinkem s utlumeným světlem. Navazuje fáze postupného probouzení a aktivizace mysli, při které společně s klienty trénujeme paměť a hrajeme hry. Pro zpříjemnění využíváme hudbu či vonné esence, čímž podporujeme i další smysly,“ popisuje průběh terapie Markéta Šatalíková.

   


  Témata:

  Nepřehlédněte