• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Syndrom malé sukně nesouvisí s váhou a rozhodně se nevyplácí jej podceňovat!

    Syndromem malé sukně lékaři označují jeden z příznaků nádorového onemocnění vaječníků. Zpočátku se výrazně neprojevuje. Břišní dutina je dost velká a tumor může růst dlouho, aniž by o sobě dal vědět, než začne svým objemem tlačit na okolní tkáně a orgány. Prvotními projevy jsou bolesti břicha, podbřišku, nadýmání a pálení žáhy. V pokročilém stadiu se zvětšuje objem břicha, přichází častá nutnost močení, nechutenství, někdy i dýchací obtíže.

    Věk, dědičnost a prevence

    Nejčastěji jsou diagnózou zatíženy ženy mezi padesáti pěti až sedmdesáti pěti lety, většinou s výskytem rakoviny v rodině. Asi patnáct procent nemocných je nositelkami mutace v genu BRCA-1 nebo BRCA- 2 spojenými se vznikem nádorů prsu, přičemž prevence snižující riziko jeho vzniku neexistuje. Může jej snížit dlouhodobé užívání antikoncepce, částečně i těhotenství a kojení. Pacientkám s prokázanou mutací v genech je doporučeno odstranění vaječníků a vejcovodů.

    Ženy vyšší rizikové skupiny by měly pravidelně navštěvovat preventivně gynekologa a věnovat zvýšenou pozornost signálům těla. Při podezření na zhoubný nález je vhodná návštěva onkogynekologického centra.

    Kde nalézt zdravotnickou pomoc? Napoví nová krajská mapa

     

    Pozitivní nález

    Rakovinu vaječníků řeší operace a následná chemoterapie. Léčebné postupy prošly vývojem a jsou kombinovány s biologickou léčbou. Cílem operace je odstranění nádorových ložisek. V pokročilé fázi jsou odstraněny reprodukční orgány, výstelky malé pánve, téměř u poloviny žen části střeva a až u třetiny žen slezina, část jater, bránice či další orgány.

    Buňky nádorů jsou na chemoterapii velmi citlivé a dobře na ni reagují. Biologická léčba využívá molekul specifických pro nádorové buňky či pochody na povrchu i uvnitř nich a je schopna zaměřit se selektivně právě na ně. Doplňkem léčby je imunoterapie, která posiluje imunitní systém pacientky.

    V Klánovicích vznikají sochy věnované slavným, kteří se setkali s rakovinou

    Klinické studie

    Unikátní přípravek DCVAC/OvCa vyvinuli čeští vědci na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a ve FN Motol. Ve vývoji pokračují odborníci české společnosti Sotio. Dosud byl podán dvěma stovkám pacientek v klinických studiích fáze II a díky dosavadním nadějným výsledkům je plánovaná i poslední fáze III. Léčba využívá vlastních imunitních buněk, ty jsou před léčbou odebrány z krve pacientky, mimotělně vystaveny antigenům nádorové tkáně a poté aplikovány zpět do těla. Vyvolávají vlastní imunitní reakci cílenou přímo proti nádoru.

    FOTO: Syndrom malé sukně

    Syndrom malé sukně - Syndrom malé sukně 1Syndrom malé sukně - Syndrom malé sukně 2Syndrom malé sukně - Syndrom malé sukně 3Syndrom malé sukně - Syndrom malé sukně 4

    V léčbě i výzkumu nových léčebných postupů patříme ke světové špičce. Podílíme se na definici a schválení světových léčebných postupů, zlepšení chirurgické léčby i vývoji imunoterapie. Díky setkáním pacientek s odborníky i přípravě edukačních materiálů usiluje Nadační fond Hippokrates o lepší informovanost o daném problému.



    Nepřehlédněte
    11.6.2025
    Zprávy

    Gretu poslali domů!