• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vegani mezi celebritami. Víte, které světové a české osobnosti jsou vegany, a proč?

  16.7.2018
  Lukáš Mucha
  Další fotky

  Veganství dnes není zdaleka neznámý pojem. Vyznává ho nejedna celebrita, kterou k němu vedla například láska ke zvířatům nebo péče o své zdraví. Vybrali jsme několik světových i českých osobností, které jsou vegany a zjistili jsme, proč se jimi staly.

  Co je veganství?

  Veganství se definuje jako způsob života, jehož snahou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívaní zvířat a krutosti páchané na zvířatech kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu.

  Vegani oproti vegetariánům odmítají konzumovat nejen maso, ale i zvířecí produkty jako vejce, mléčné výrobky nebo med. Veganství se však netýká pouze jídelníčku, ale i odmítání používání živočišných výrobků ze zvířat – kůže, kožešiny, vlny či kosmetiky. Důslední vegani nesouhlasí s rybařením, myslivostí, kožešinovým průmyslem a cirkusy.

  Strava i životní styl Čechů se mění. Do popředí se dostává surová strava. Kam si na ní můžete zajít?

  Ačkoliv většinová společnost považuje veganskou stravu za hazard či extrém, úspěšní vegani, kteří se věnují například kulturistice, bojovým nebo vytrvaleckým sportům potvrzují, že vyvážená strava dovede uspokojit i velice náročné výživové požadavky. Stát se veganem ale znamená aktivně se zajímat o výživu a mít přehled o vhodných zdrojích jednotlivých živin. Pojďme se tedy podívat na osobnosti, které si tento životní styl pochvalují.

  Slavní zahraniční vegani

  Populární americký herec Brad Pitt je přísným vegetariánem několik let a v současné době dokonce přesídlil na radikálnější veganskou stravu. „Nesnáším červené maso a nesouhlasím s chovem dobytka na maso, protože metan, který produkují, poškozuje životní prostředí. Angie můj názor ale nesdílí,“ uvedl Pitt, jehož bývalá manželka Angelina Jolie vegankou není.

  Herec a mladší bratr Bena Afflecka, Casey Affleck je přesvědčeným veganem a bojovníkem za práva zvířat. Rozhodnutí pro veganský způsob života vychází ze zážitku z dětství, kdy měl velmi plachého psa, protože byl předchozími majiteli týraný.

  Anthony Kiedis, zpěvák rockové kapely Red Hot Chilli Peppers má také ve svém srdci pro zvířata hodně místa. Poté, co se dozvěděl, že lidé loví z moří až moc velké množství ryb a zhlédl dokument o chovu hovězího dobytka, rozhodl se pro veganství.

  Dovolená českých a světových filmových hvězd. Jak tráví čas umělci, které známe z obrazovek?

  Americký herec Woody Harrelson je přísným veganem už od doby, kdy se přestěhoval do New Yorku, aby se stal hercem. „Jel jsem jednou autobusem a holka co seděla vedle mě se mi zadívala na obličej plný akné a řekla mi, že když přestanu pít mléko, pleť se mi zlepší. Bylo mi tehdy 24 a začal jsem o svém jídle víc přemýšlet.“ Svoje zapálení pro veganskou stravu Woody dohnal až do té míry, že se snaží jíst pouze syrovou a tepelně neupravenou stravu.

  Kanadsko-americká zpěvačka Alanis Morissette se zase stala vegankou, aby prý zhubla a cítila se šťastnější. „Cítím se opravdu živá. Nemám žádné bolesti ani migrény a moje alergie jsou pryč,“ řekla po tom, co přestala jíst maso v roce 2009.

  Americký herec Alec Baldwin je velkým bojovníkem za práva a záchranu zvířat, a tak není divu, že stravuje jako vegan. „Pokaždé, když si sedáme ke stolu, volíme. Prosím vyberte si vegetariánství nebo veganství a udělejte něco pro zvířata, životní prostředí i své zdraví,“ říká hollywoodský herec. Ten k veganskému způsobu života přivedl i svou bývalou ženu, herečku Kim Basinger.

  Zato nestárnoucí „Cat woman“ Michelle Pfeiffer ví, jak to zařídit, aby jí mládí neutíkalo. Podle jejích slov, je elixírem mládí právě veganská strava. „Jsem marnivá a musím říct, že chci vypadat dobře a žít dlouho,“ říká americká herečka.

  Americký herec Joaquin Phoenix je veganem pravděpodobně déle, než jakákoli jiná celebrita. Stal se jím totiž už ve třech letech – v momentě, kdy byl s rodinou rybařit a viděl, jak se z živoucí bytosti náhle stala mrtvola. Hodně spolupracuje s organizací PETA, která bojuje proti týrání zvířat.

  Kanadský zpěvák a kytarista Bryan Adams byl od svých 28 let vegetariánem a dnes je vegan. Říká, že udělal uvědomělé rozhodnutí nebýt součástí cyklu zabíjení zvířat, protože neviděl smysl v tom podporovat Greenpeace a potom sníst rybu. Adams se věnuje intenzivně charitě a vede kampaně pro organizace Greenpeace a PETA.

  Kdo by neznal uštěpačného pilota z Hvězdných válek nebo „Indy“ Jonese? Harrison Ford dnes slaví 76. narozeniny

  Nejen americký herec a zpěvák Jared Leto, ale i celá jeho kapela 30 Seconds To Mars vyznává veganskou stravu.

  Kanadsko-americká zpěvačka a modelka Pamela Anderson měla vždycky silný emocionální vztah ke zvířatům. Vegetariánkou se stala už v jedenácti letech důsledkem toho, že její otec zvířata lovil. Poslední věcí, které se vzdala, byly mléčné výrobky, a dnes tvrdí, že se jí díky tomu zlepšilo trávení, pleť i vlasy. Je veganka, aktivně hájí práva zvířat a zapojuje se i do veganských propagačních kampaní. Je také proti zvířecím kožešinám, testům na zvířatech a lovu tuleňů. Rovněž se zapojuje do kampaní na pomoc postiženým AIDS a hájí legalizaci marihuany.

  Slavný oscarový režisér James Cameron se stal veganem před několika lety především z environmentálních důvodů. Prohlásil: „Nepotřebujeme jíst zvířata, je to jen volba, projev našich morálních zásad, který má obrovský vliv na planetu, vyčerpává její zdroje a ničí biosféru.“

  To bývalý americký prezident Bill Clinton změnil v roce 2010 stravu ze živočišné na rostlinnou kvůli zdravotním problémům. Říká, že má nyní skvělé krevní testy a mnohem víc energie.

  FOTO: Slavní vegani

  Slavní vegani - Bill_Clinton_2016Slavní vegani - Brad_Pitt-2017Slavní vegani - Red_Hot_Chili_Peppers_2016Slavní vegani - Casey_Affleck_2016Slavní vegani - Woody_Harrelson_2016
  Další fotky
  Slavní vegani - Alanis_Morissette_2014Slavní vegani - Alec_Baldwin_2016Slavní vegani - Kim_Basinger_1990Slavní vegani - Michelle_Pfeiffer_2007Slavní vegani - phoenix-2018Slavní vegani - Bryan_Adams_Hamburg_2007Slavní vegani - Jared_Leto_2016Slavní vegani - Pamela_Anderson_Cannes_2017Slavní vegani - James_Cameron_2016Slavní vegani - jan_müllerSlavní vegani - Petra_Nemcova_Cannes_2018

  Slavní čeští vegani

  Z českých osobností je veganem např. mistr světa v thajském boxu v supertěžké váze Jan Müller. Thaiboxu se věnuje dlouhodobě a i při náročném tréninku je věrný veganskému životnímu stylu, který dodržuje více jak dvacet let.

  Česká modelka Petra Němcová se vzdala masa a živočišných výrobků před více než deseti lety. Hlavním impulzem pro ni bylo, když zjistila, jak moc lidstvo vyčerpává zásoby ryb.  Nepřehlédněte