• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Kdo by neznal uštěpačného pilota z Hvězdných válek nebo „Indy“ Jonese? Harrison Ford dnes slaví 76. narozeniny

  13.7.2018
  Lukáš Mucha
  Další fotky

  Kdo by neznal nejslavnějšího filmového archeologa Indianu Jonese nebo uštěpačného vesmírného pilota Hana Sola z Hvězdných válek. Jejich představitel, nestárnoucí herecký bard Harrison Ford, dnes slaví neuvěřitelné 76. narozeniny. Pojďme si říct něco o jeho životě a připomenout si filmy, které ho proslavily.

  Herecké začátky

  Harrison se narodil irskému katolíkovi a ruské židovce. Vyrůstal na chicagském předměstí, kde jeho otec pracoval jako reklamní manažer. Po střední škole začal Harrison studovat filozofii a angličtinu na univerzitě Ripon a jako jeden z vedlejších oborů si zvolil drama. Studijní výsledky neměl dobré, a proto se rozhodl opustit univerzitu a věnovat se herecké kariéře. V roce 1964 se vydal se svou přítelkyní z univerzity a pozdější manželkou Mary Marquardt do Hollywoodu.

  První hereckou příležitost získal v roce 1966. Role v televizi dostával velmi zřídka a většinou byly bezvýznamné. Kvůli nedostatečným hereckým nabídkám a protože musel podporovat svou tehdejší manželku a dva malé syny, stal se profesionálním tesařem – samoukem, přičemž se živil i jako pódiový technik populární rockové kapely The Doors. Díky dobré práci se stal nezávislým, role už si vybíral a první významnější získal v roce 1973 v nízkorozpočtovém snímku tehdy neznámého George Lucase Americké graffiti s pěti nominacemi na Oscara.

  Hvězdné války ve skutečnosti uprostřed metropole. Kde přistál populární robot R2-D2 ze Star Wars?

  Během tesařské práce přišel víceméně náhodou k jedné ze svých nejslavnějších rolí. V roce 1975 režisér George Lucas najal Forda, aby mu doma sestavil několik skříní a přitom mu nechal číst texty, které měly sloužit pro výběr herců do prvního dílu Hvězdných válek. Steven Spielberg, který byl při tom, si údajně jako první všiml, že se Ford dobře hodí na roli Hana Sola.

  Herecké úspěchy

  Právě díky této první velké roli meziplanetárního pilota ve filmu Hvězdné války: Epizoda IV – Nová naděje se stal rázem hollywoodskou hvězdou, o které se začalo všude psát a mluvit.
  Nové role se poté jenom hrnuly, ale žádná z nich se ani z části nevyrovnala úspěchu Hvězdných válek. Další dvě pokračování už dosahovaly srovnatelných úspěchů jako první díl.

  Mezi posledním a předposledním dílem Hvězdných válek vytvořil další dvě nezapomenutelné role. Jednu v kultovním sci-fi thrilleru Ridleyho Scotta Blade Runner a druhou ve veleúspěšném dobrodružném filmu Dobyvatelé ztracené archy v režii Stevena Spielberga. Legendární postavu sympatického archeologa Indiany Jonese ztvárnil v dalších třech neméně úspěšných pokračováních, z nichž zatím poslední z roku 2008 nese název Indiana Jones a království křišťálové lebky.

  Filmové sci-fi, které předpověděly naši budoucnost

  Známe 5 sci-fi filmů, které předpověděly naši budoucnost. Za jak dlouho budeme mít létající auta?

  Přestože některé z jeho nejuznávanějších prací spadají do žánru science-fiction, Ford později uvedl, že patřily k jeho nejméně oblíbeným a že se k tomuto žánru již nechce vracet. To po dlouhý čas dodržel, avšak v posledních letech filmy Star Wars: Síla se probouzí a Blade Runner 2049 do téže řeky opět vstoupil.

  Své skvělé herecké schopnosti Harrison Ford prokázal také v kriminálním dramatu Svědek z roku 1985, za který byl dokonce nominován na Oscara. V roce 1993 pak natočil další z jeho nezapomenutelných filmů – akční drama Uprchlík. Za roli doktora, který je nespravedlivě obviněn z vraždy své ženy získal nominaci na Zlatý glóbus.

  FOTO: Harrison Ford

  Harrison Ford - 01-blade_runnerHarrison Ford - 02-Han_Solo_depicted_in_promotional_image_for_Star_Wars_(1977)Harrison Ford - 03-Star_WarsHarrison Ford - 04-dobyvatele_ztracene_archyHarrison Ford - 05-chram_zkazy
  Další fotky
  Harrison Ford - 06-chram_zkazy_01Harrison Ford - 07-ford-spielbergHarrison Ford - 08-svedek_haas-fordHarrison Ford - 09-ford-seignerHarrison Ford - 10-connery-fordHarrison Ford - 11-uprchlikHarrison Ford - 12-Indianajones4Harrison Ford - 13-Harrison_Ford_and_Calista_Flockhart_at_the_2009_Deauville_American_Film_FestivalHarrison Ford - 14-blade_runner_2049Harrison Ford - 15-Harrison_Ford_in_2017

  Osobní život

  Ford byl třikrát ženatý. V roce 1964 se oženil s Mary Marquardt, se kterou se v roce 1979 rozvedl. Z tohoto manželství se narodili dva synové. Po čtyřech letech se znovu oženil s Melissou Mathison, filmovou scenáristkou (např. E.T. – Mimozemšťan), s níž má syna a dceru. Mathison požádala v roce 2001 o rozvod, který byl uskutečněn až v lednu 2004. Tento rozvod se stal jedním z nejdražších v hollywoodské historii. Od roku 2002 je Fordovou partnerkou herečka Calista Flockhart, známá jako představitelka hlavní role v seriálu Ally McBealová, se kterou se Ford v červnu 2010 oženil.

  Guinessova kniha rekordů jej v roce 2001 uvedla jako nejbohatšího žijícího herce. Ačkoliv je jedním z finančně nejúspěšnějších herců své generace, dostalo se mu pouze jediné nominace na cenu Americké filmové akademie Oscar. V roce 1999 obdržel cenu za celoživotní dílo od Amerického filmového institutu a v roce 2003 také svou hvězdu před kinem Kodak Theatre na ulici 6801 Hollywood Boulevard.

  Talent malého českého chlapce si podmanil celý svět. Za svůj herecký výkon získal Zlatý glóbus a Oscara

  Harrison Ford patří k těm hollywoodským hercům, kteří úzkostlivě střeží své soukromí. Mimo propagační akce filmů se v médiích objevuje jen velmi vzácně a dává přednost pobytu ve svém domě ve Wyomingu, daleko od civilizace. Svůj čas zde na farmě věnuje rodině, rybaření a létání. Vlastní několik letadel a neváhá v případě nutnosti nabídnout pomoc. Zachránil mladou horolezkyni, která nezvládla pobyt ve vysoké nadmořské výšce a našel ztraceného třináctiletého chlapce v Yellowstonském národním parku.

  Ford věnuje čas a peníze také ochraně přírody. Přibližně polovinu svého rozlehlého ranče věnoval přírodní rezervaci a je ve správní radě neziskové organizace Conservation International, která se věnuje zachování zemské biodiversity.  Nepřehlédněte